Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

System fotowoltaiczny na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

System fotowoltaiczny na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
08.12.2014, o godz. 9:21
czas czytania: około 1 minuty
0

Doświadczalny system fotowoltaiczny powstał na terenie Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Instalacja będzie produkować prąd na potrzeby laboratorium, a nadmiar przekazywać do krajowej sieci energetycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Według przedstawicieli krakowskiej uczelni zbudowany system fotowoltaiczny cechuje się dużą nowoczesnością. Będzie też znakomitym narzędziem do badań prowadzonych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki.

Jak poinformował PAP w piątek prof. Sławomir Kurpaska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, w ramach projektu badawczego finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) zbudowano system fotowoltaiczny składający się z części stacjonarnej i nadążnej (podążającej za ruchem słońca). Sumaryczna zainstalowana moc paneli odpowiada szacunkowej produkcji energii elektrycznej w ciągu roku na poziomie około 13 tys. kWh.

„W pierwszej kolejności system będzie zasilał urządzenia znajdujące się w laboratorium, a w następnej – inne odbiorniki elektryczne znajdujące się na naszym wydziale. Dzięki umowie z operatorem energetycznym firmą Tauron nadwyżki, jeśli taki powstaną, będą przekazywane do krajowej sieci energetycznej” – wyjaśnił prof. Kurpaska.

System stacjonarny składa się z trzech typów paneli: z krzemu poli i monokrystalicznego oraz modułów cienkowarstwowych wytworzonych w technologii bezkrzemowej (CIGS). W systemie nadążnym natomiast zainstalowano cienkowarstwowe moduły CIGS, które co roku będą wymieniane na pozostałe dwa typy. „Możliwość wymiany poszczególnych paneli w systemie nadążnym stwarza okazję do testowania innych, alternatywnych typów paneli fotowoltaicznych” – zaznaczył naukowiec.

Wszystkie parametry instalacji będą monitorowane i archiwizowane w komputerowym systemie pomiarowym.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024