Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 28 kwietnia o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Głównym celem uchwały jest stworzenie regulacji, które dotyczą, m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych.

Ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych tworzy regulacje, które dotyczą m.in.: zakwalifikowania instalacji do objęcia systemem, włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatora statku powietrznego, zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, zasad zdobywania uprawnień do emisji w drodze aukcji oraz stworzenia efektywnego systemu sankcji zabezpieczających wykonywanie obowiązków wynikających z ustawy.

Nowa regulacja dokonuje także transpozycji prawa Unii Europejskiej i w swoich rozwiązaniach odnosi się zarówno do obecnego okresu rozliczeniowego, tj. 2008–2012, jak i kolejnych ośmioletnich okresów rozliczeniowych, które rozpoczną się od 1 stycznia 2013 r.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj