Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Polacy popierają kaucje za plastikowe butelki i puszki aluminiowe

Polacy popierają kaucje za plastikowe butelki i puszki aluminiowe
jwo
09.04.2021, o godz. 10:26
czas czytania: około 3 minut
1

Prawie 3/4 (74%) ankietowanych przez Instytut Pollster poparłoby opłatę depozytową (kaucję) za butelki plastikowe i puszki aluminiowe po napojach, gdyby taka regulacja weszła w życie. 87% deklaruje, że chętnie zaniesie puste opakowanie do sklepu, by odzyskać kaucję.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W Polsce system depozytowy na opakowania jednorazowego użytku dopiero ma powstać. Wyniki badania Instytutu Pollster pokazują sporą aprobatę dla recyklingu oraz deklarację zaangażowania w proces zbiórki opakowań po napojach.

“74% badanych pozytywnie oceniło pomysł dodatkowej opłaty pobieranej od konsumenta za napój w opakowaniu jednorazowym (np. puszce lub butelce plastikowej) i zwracanej przy oddaniu opakowania. 48% uznało, że to ‘bardzo dobry pomysł’, kolejne 26% – ‘raczej dobry pomysł’. Przeciwników takiej opłaty było mniej, łącznie 19%” – czytamy w komunikacie.

Polacy chcą oddawać opakowania

Respondenci w zdecydowanej większości nie tylko pozytywnie odnoszą się do pomysłu samej opłaty, co chętnie chcieliby uczestniczyć w procesie recyklingu, zanosząc puste opakowania do punktów zbiórki.

Na pytanie “Gdyby wprowadzono regulację, zgodnie z którą byłaby pobierana kaucja za napój w opakowaniu jednorazowym – plastikowym i aluminiowym, to czy chętnie oddawałbyś opakowania do sklepu, aby odzyskać kaucję?” – przeważająca większość 87% respondentów odpowiedziała twierdząco (58% – ‘zdecydowanie tak’, 29% – ‘raczej tak’).

10% ankietowanych miało odmienne zdanie (6% odpowiedziało ‘raczej nie’, zaś 4% – ‘zdecydowanie nie’). Wyniki pokazują, że stworzenie alternatywy i szerokiego wyboru modelu zbiórki – nie tylko poprzez automaty, ale także ręcznie w sklepach – będzie korzystne dla rynku oraz konsumenta.

Dawid Piekarz, autor analizy na temat nowego systemu depozytowego, w rozmowie z ISBnews wskazuje, jak ten system mógłby funkcjonować w praktyce.

Opłata produktowa za wyroby z plastiku. Jaka będzie maksymalna stawka?

“Operatorem systemu powinna być spółka non-profit powołana przez producentów napojów lub producentów i detalistów, która nie będzie nastawiona na zysk, ponieważ będzie jej zależało, aby system był tani i przyjazny dla konsumentów” – powiedział ISBnews Piekarz.

Wiceprezes Instytutu Staszica dodał, że “system powinien być powszechny, tzn. konsument musi mieć możliwość realnego zwrotu opakowania w dowolnym lub przynajmniej dostępnym i bliskim sklepie”.

“Tylko wtedy bowiem nie tyko będzie efektywny, tj. będzie pozwalał na spełnienie unijnych norm w zakresie pozyskiwania i recyklingu opakowań, ale będzie także spełniał rolę edukacyjną, wskazując m.in. na indywidualne korzyści ze zwrotu opakowań” – wskazał Piekarz.

Założenia Instytutu Staszica pokrywają się z oczekiwaniami Polaków. Połowa badanych przez Instytut Pollster uznała, że system powinien być zorganizowany przez “przedsiębiorstwa produkujące i sprzedające produkty w opakowaniach jednorazowych” (52%). W takiej roli 32% uczestników badania widziałoby “państwo”. Natomiast 70% badanych uważa, że “w każdym sklepie/ placówce prowadzącej sprzedaż takich produktów” powinna być możliwość zwrotu jednorazowych opakowań objętych kaucją.

Według Instytutu, wcześniejsze propozycje objęcia depozytem także opakowań szklanych, to zły pomysł.

“Biorąc pod uwagę zakres systemu, powinien on obejmować wyłącznie opakowania plastikowe. Apelujemy, by nie dotyczył on opakowań szklanych jednorazowego użytku, ponieważ te opakowania w depozycie to utrata konkurencyjności rodzimych sklepów. Zbiórka i przechowywanie opakowań szklanych będzie najbardziej uciążliwe dla małych sklepów, a te stanowią istotną część na polskim rynku (40% sprzedaży)” – czytamy w opinii Instytutu.

Jaka stawka za kaucję?

Jeśli chodzi o oczekiwaną wysokości samej kaucji, najwięcej osób w badaniu Instytutu Pollster jest skłonne zaakceptować jej wysokość na poziomie do ok. 1 zł za opakowanie (40% – do 0,49 zł/opakowanie, 35% – od 0,50 do 0,99 zł/opak.). Z kolei 9% może pogodzić się z opłatą wynoszącą od 1 do 1,99 zł/opak., a zdaniem 5% powinna ona wynosić co najmniej 2 zł/opak.

Systemy depozytowe na opakowania jednorazowego użytku obowiązują już w 10 państwach na terenie Europy. Korzysta z nich ponad 133 mln osób, czyli średnio co czwarty mieszkaniec Unii Europejskiej.

Instytut Badań Pollster zrealizował sondaż w dniach 15-16 marca 2021 r. metodą CAWI, na próbie 1 036 dorosłych Polaków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


dziara

Komentarz #145372 dodany 2021-04-13 09:52:09

Kaucja musi być jak najwyższa - nawet i 5 zł za opakowanie. Skoro jest zwrotna, a z takim zamysłem jest wprowadzana, to nie jest obciążeniem dla zwykłego śmiertelnika, który wie jak postępować z odpadami. Traciliby tylko niereformowalni, dla których i tak wszystko jedno. I jeszcze najważniejsza sprawa - w przypadku dużej kaucji zwykli zbieracze odpadów mogliby po ich znalezieniu i oddaniu we właściwe miejsce np. zjeść obiad, a w okolicy byłoby czysto. Obecnie, puszki niealuminiowe mocno popsuły sytuację odpadów. Zatem żadne grosze, tylko konkrety.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023