Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

System kaucyjny dopiero za trzy lata?

System kaucyjny dopiero za trzy lata?
PU/PAP
02.11.2021, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

Mimo, że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska przepisy ustawy ustanawiające system kaucyjny mogłyby wejść w życie w połowie 2022 roku. Jednocześnie nie oznacza to, że od połowy przyszłego roku zacznie on funkcjonować.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby być objęta systemem kaucyjnym szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami puste opakowanie będzie można zwrócić w punktach, np. sklepach, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. W przypadku jednostek handlowych o powierzchni powyżej 100 m2 udział w systemie będzie obowiązkowy, w związku z czym w takich sklepach nie powinno być problemu ze zwrotem opakowań.

Mniejsi dobrowolnie

A co w przypadku sklepów o mniejszej powierzchni? W tym przypadku ich udział w systemie będzie dobrowolny. Resort wyjaśnia, że takie sklepy będą zobowiązane pobrać kaucję, jednak ze względu na swoją powierzchnię nie będą obowiązane do odbierania pustych opakowań od konsumentów. Projektowane rozwiązania prawne zakładają pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. Ustawa nie będzie regulować np. czy zwracane przez klientów opakowania objęte kaucją będą musiały być czyste.

Bez aluminium

Projektowany przez MKiŚ system kaucyjny przewiduje, że obejmie on butelki na napoje do 3 litrów z PET oraz ze szkła do 1,5 litra. Na razie nie przewiduje się włączenia opakowań aluminiowych, o co postuluje część organizacji branżowych. Odnośnie aluminium ministerstwo zwraca uwagę, że opakowania z tego materiału są obecnie z powodzeniem zbierane poza systemami kaucyjnymi.

– Jednak nie oznacza to, że możliwość objęcia kolejnych opakowań systemem kaucyjnym jest zamknięta. W ramach konsultacji publicznych będzie możliwość zgłoszenia propozycji także i w tym zakresie – zapewnia ministerstwo.

Z VAT-em czy bez?

Jak wysoka będzie w Polsce kaucja i czy doliczany będzie do niej VAT? W Europie, najczęściej wysokość kaucji wynosi co najmniej 10 eurocentów. Organizacje branżowe przekonują, że kaucja powinna być relatywnie wysoka tak, by zachęcić konsumentów do zwrotu butelek. Wysokość kaucji czy zasady jej rozliczania mają być pozostawione do decyzji przedsiębiorców tworzących system.

– Zakładamy pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. Jeśli chodzi o VAT, podobnie jak w przypadku obecnie obowiązującej opłaty depozytowej w zakresie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, nie planuje się objęcie kaucji podatkiem – podsumowuje resort klimatu i środowiska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024