Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

System kaucyjny jednak od października 2025 roku - komisje odrzucają poprawki Senatu

System kaucyjny jednak od października 2025 roku - komisje odrzucają poprawki Senatu
Bartłomiej Leśniewski
06.12.2024, o godz. 8:59
czas czytania: około 3 minut
0

Sejmowe komisje opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem poprawek Senatu, które przesunęłyby start systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 r. Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelą ustawy o opakowaniach, system kaucyjny powinien ruszyć w Polsce 1 października 2025 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Połączone komisje gospodarki i rozwoju oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa opowiedziały się w czwartek za odrzuceniem siedmiu poprawek Senatu, które miały na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego w Polsce o trzy miesiące – do 1 stycznia 2026 r.

Czego chciał Senat

Poprawki zaproponował szef komisji klimatu i środowiska senator Stanisław Gawłowski z KO podczas prac nad ustawą w ramach senackich komisji. Jak argumentował, chodzi m.in. o to, aby system kaucyjny zaczął działać w tym samym momencie co regulacje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Senat następnie przegłosował uchwałę w tej sprawie.

Zgodnie z uchwaloną wcześniej przez Sejm nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, system kaucyjny powinien ruszyć w Polsce 1 października 2025 r. Przeciwko senackim poprawkom, zarówno podczas prac w Senacie, jak i w czwartek w sejmowych komisjach opowiedziała się strona rządowa.


Senat za kolejnym przesunięciem startu systemu kaucyjnego. Na kiedy?


 

Zdaniem resortu

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska wskazała w czwartek, że przesunięcie terminu “budzi istotne wątpliwości”, jeśli chodzi o zgodność z dyrektywą UE zakładającą, że kraje członkowskie osiągną objęcie selektywną zbiórką 77 proc. odpadów już w 2025 r. “Uruchomienie systemu kaucyjnego od 1 stycznia 2026 r. uniemożliwi osiągnięcie przez Polskę wyżej wymienionego poziomu, a tym samym jest niezgodne z dyrektywą” – powiedziała Sowińska. Biuro legislacyjne Sejmu podzieliło wątpliwości strony rządowej ws. zgodności poprawek z dyrektywą UE.

Wiceminister wskazała też na ryzyko ubiegania się o odszkodowania przez przedsiębiorców, którzy już zainwestowali w kaucjomaty oraz operatorów.

Zmienione zasady

Poza przesunięciem terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego, nowelizacja ustawy wprowadza szereg innych zmian. Zakłada m.in., że w każdej gminie w Polsce będzie musiał funkcjonować co najmniej jeden stacjonarny punkt odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego. Innym rozwiązaniem, który znalazł się w ustawie jest stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli pobierania jej w całym łańcuchu dystrybucji. Ma to przyczynić się do uszczelnienia systemu, wyeliminować możliwość defraudacji kaucji i zapewnić monitorowanie przepływów kaucji.

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Po stworzeniu systemu kaucyjnego, kaucja pobierana będzie od każdego wprowadzonego na rynek napoju w opakowaniu objętego tym systemem. Zwrot tej kaucji użytkownikowi końcowemu będzie następował również za pomocą systemu, bez konieczności okazywania paragonu nabycia napoju.

Prace nad ustawą kaucyjną trwały kilka lat. Przepisy w tej sprawie zostały przyjęte przez parlament i podpisane przez prezydenta w 2023 roku. Część branży, interesariuszy systemu kaucyjnego zwracała jednak uwagę, że przepisy są dziurawe i wymagają uzupełnienia o kluczowe dla nich elementy. Po wyborach parlamentarnych nowe kierownictwo resortu klimatu i środowiska rozpoczęło prace nad nowelizacją.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024