System kaucyjny później. Projekt nowelizacji ustawy skierowany do komisji

System kaucyjny później. Projekt nowelizacji ustawy skierowany do komisji
Bartłomiej Leśniewski
08.11.2024, o godz. 8:11
czas czytania: około 4 minut
0

Projekt noweli ustawy, która zakłada m.in. przesunięcie startu sytemu kaucyjnego w Polsce na 1 października 2025 r., został w czwartek skierowany przez Sejm do dalszych prac w komisjach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe przepisy mają też uszczelnić ten system. Zgodnie z obowiązującym prawem, kaucje miały ruszyć od początku 2025 r.

Pierwsze czytanie

W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projektowane przepisy dotyczą funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce. Sejm skierował projekt do dalszych prac w sejmowych komisjach gospodarki oraz środowiska. Wyznaczył też termin przedstawienia sprawozdania komisji do 3 grudnia br.

Podczas debaty poparcie dla projektu wyraziły kluby: KO, Polska 2050-TD, PSL-TD oraz Lewica. Przeciw noweli opowiedziały się z kolei kluby PiS i Konfederacji.

Posłanka PiS Anna Paluch dopytywała, dlaczego “przepisy omawianego projektu eliminują z systemu małe firmy”. Stwierdziła, że projekt preferuje “wielkie podmioty”, jeśli chodzi o budowę systemu kaucyjnego.

Gabriela Lenartowicz z KO tłumaczyła, że projektowana nowela ma poprawić ustawę kaucyjną przygotowaną przez poprzedni rząd. Przekonywała, że była ona wprowadzona “rzutem na taśmę (…) pod koniec ubiegłej kadencji”.

Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050-TD oceniła, że “system kaucyjny będzie mieć duży potencjał w zakresie ochrony środowiska i jest to bardzo dobry sposób, aby zmniejszyć ilość odpadów i ułatwić ich recykling oraz zmniejszyć opłaty za opłaty”.

Konieczność przygotowania branży

Odnosząc się do przewidzianego w projekcie przesunięcia startu systemu kaucji na 1 października 2025 r. Andrzej Grzyb (PSL-TD) tłumaczył, że wynika to z konieczności przygotowania się branży. Dodał, że kompromisowym rozwiązaniem byłoby nie tylko wprowadzenie systemu kaucyjnego od 1 października 2025 r., ale i wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Jak ocenił, byłoby to “ze wszech miar pozytywne dla całego systemu”.

Przedstawicielka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przekonywała z kolei, że obowiązujące przepisy kaucyjne są niedopracowane i mogłyby być wykorzystywane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dlatego też – jak podkreśliła – konieczna jest ich nowelizacja, by naprawić błędy.

Według Michała Połuboczka z Konfederacji projektowane przepisy “usuwają problem, którego nie ma”. Dodał, że na ulicach polskich miast “nie walają się puste butelki PET”, a polskie firmy recyklingowe “sobie świetnie z tym radzą”. Inny przedstawiciel tego klubu Włodzimierz Skalik postulował całościowe lub częściowe wyłączenie z systemu kaucji wielorazowego szkła.

Jednym z głównych celów projektowanej noweli jest przesunięcie startu systemu kaucji na 1 października 2025 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miał on ruszyć z początkiem nowego roku. W połowie października br. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała jednak, że resort zaproponuje opóźnienie w starcie systemu. Minister przyznała, że system kaucyjny nie jest gotowy do wejścia w życie, dlatego jego start powinien zostać przesunięty. Zwracała ponadto uwagę, że zwłoka jest też oczekiwana przez przedsiębiorców.

Projekt zakłada m.in., że w każdej gminie w Polsce będzie musiał funkcjonować co najmniej jeden stacjonarny punkt odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego.

Innym rozwiązaniem, który znalazł się w projekcie jest stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli pobierania jej w całym łańcuchu dystrybucji. Ma to przyczynić się do uszczelnienia systemu i zapewnienia monitorowania przepływów kaucji.

Projekt wyłącza też z systemu kaucyjnego zbiórkę opakowań po mleku i produktach mlecznych. Taki zapis wprowadzono na prośbę branży mleczarskiej. Jak tłumaczyła wcześniej wiceminister klimatu Anita Sowińska, najważniejszym argumentem za wyłączeniem opakowań tego typu z systemu była “kwestia sanitarna”.

Cele

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m.kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 l, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l.

Prace nad ustawą kaucyjną trwały kilka lat. Ostatecznie przepisy w tej sprawie zostały przyjęte przez parlament i podpisane przez prezydenta w 2023 r. Część branży, interesariuszy systemu kaucyjnego zwracała jednak uwagę, że przepisy są dziurawe i wymagają uzupełnienia o kluczowe dla nich elementy. Po wyborach parlamentarnych nowe kierownictwo resortu klimatu i środowiska zapowiedziało konsultacje z branżą, co przełożyło się na opublikowany w kwietniu br. projekt noweli przepisów ws. systemu kaucyjnego, który spełniał część ich postulatów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024