Szarawa piana na rzekach Wrocławia i okolic. WIOŚ uspokaja

Szarawa piana na rzekach Wrocławia i okolic. WIOŚ uspokaja
08.05.2024, o godz. 13:41
czas czytania: około 2 minut
0

"W związku z pojawiającą się w ostatnim czasie pianą na rzekach Wrocławia i okolic przypominamy, że pomiary jakości wody powierzchniowej dokonywane są cyklicznie w punkcie pomiarowo-kontrolnym nr PL02S1401_1215 Odra – powyżej m. Wrocławia w miejscowości Łany. Pomiary wykonywane są zarówno w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska realizowanego przez GIOŚ jak i w ramach monitoringu interwencyjnego Odry wykonywanego przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Uzyskiwane wyniki przekazywane są m.in. do WIOŚ i nie wykazują one odstępstw od stanu typowego dla rzeki Odry." - poinformował WIOŚ we Wrocławiu

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

 

Skąd ta piana?

Jak czytamy w komunikacie, powstawaniu piany sprzyja zarówno okres jesienny jak i wiosenno-letni, kiedy do wody przedostają się różnego rodzaju elementy roślin (np. liście, łodygi, pyłki), których obecność wpływa na obniżenie napięcia powierzchniowego wody (np. w wyniku przedostawania się do wody naturalnych substancji roślinnych, typu saponiny). Wpływ na tworzenie się piany pochodzenia naturalnego może mieć również obecność w wodzie wylinek drobnych skorupiaków i larw muchówek, które wypełniają się pęcherzykami powietrza i unoszą na powierzchni wody tworząc wizualnie szarą pianę. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na odcinku Odry w centrum Wrocławia poniżej Elektrowni Wodnej np. na wysokości mostów Sikorskiego i Dmowskiego.

Wysokie stany i zrzuty wód

Okres wczesnowiosenny charakteryzuje się wysokim stanem wody w wodach powierzchniowych, co wskutek przepływu przez jazy, przelewy i inne budowle spiętrzające, powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza tworząc pianę, która wraz z nurtem przemieszcza się w dół rzeki – informuje WIOŚ i dodaje, że ponadto wskutek intensywnego zrzutu wód ze zbiorników, woda kotłuje się na przelewach oraz na progach i urządzeniach piętrzących przy elektrowniach wodnych. Towarzyszy temu powstawanie pęcherzyków powietrza tworzących pianę na rzece, która wraz z nurtem przemieszcza się w dół rzeki. Zjawisko to obserwowane jest każdorazowo przy zrzutach wód ze zbiornika i jest zjawiskiem naturalnym o charakterze przejściowym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024