W Szczecinie będą pieniądze na kolejny etap systemu zarządzania komunikacją miejską. Na montaż kamer, tablic informacyjnych, wdrożenie systemu biletu elektronicznego miasto otrzyma 29,3 miliona złotych.

Obecnie wdrażany jest pierwszy etap systemu. Na początku lutego 260 autobusów posiadać będzie system zarządzania flotą (autokomputery, interfejsy, przyciski alarmowe, czujniki otwierania drzwi), na przystankach pojawią się pierwsze tablice dynamicznej informacji pasażerskiej LED, centrala ruchu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego zostanie wyposażona w wideościanę, na której będzie obserwowany ruch pojazdów komunikacji miejskiej.

Na wdrożenie pierwszego etapu wykonawca ma czas do lipca tego roku. Kosztować to będzie 6,8 miliona złotych.

To nie koniec rozbudowy systemu. Szczecin znalazł się na liście miast, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu „Rozwój inteligentnych Systemów Transportowych” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Szczeciński projekt pod nazwą „Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego w aglomeracji szczecińskiej poprzez zastosowanie systemów telematycznych” zostanie dofinansowany kwotą 29, 3 miliona złotych.

Koszt całego projektu oszacowano na ok. 40 mln zł. Jego realizacja będzie kolejnym krokiem w kierunku poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej w Szczecinie, jej uatrakcyjnienia, zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych. Dzięki systemowi przede wszystkim polepszy się nadzór nad kursowaniem autobusów i tramwajów.
Uzyskane dofinansowanie pozwoli na realizację drugiego etapu zadania. W jego zakres wchodzić będzie rozbudowa infrastruktury utworzonej w pierwszym etapie.
Będzie to m.in.:
– rozbudowa systemu biletu elektronicznego (obejmie m.in. wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej w kasowniki elektroniczne, zakup infomatów / biletomatów do sprzedaży biletów i kart miejskich);
– rozbudowa systemu zliczania potoków pasażerskich;
– rozbudowa systemu dynamicznej informacji pasażerskiej – zakup 80 kolejnych tablic przystankowej informacji pasażerskiej;
– rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego w pojazdach;

Ponadto w drugim etapie wdrożone zostaną elementy, które nie znalazły się pierwszym etapie. Będzie to m.in.
– budowa systemu lokalizacji i monitoringu pojazdów technicznych obsługujących „Akcję Zima”
– budowa systemu monitorowania transportu (obejmie infrastrukturę monitorowania węzłów komunikacyjnych poprzez system 86 kamer);
– budowa systemu karty turystycznej.

System ma być wdrożony do 2013 roku. Beneficjentem projektu jest Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

Szczecin intensywnie od kilku lat inwestuje w komunikacją miejską. Od 2008 roku w Szczecinie pojawiło się 70 nowych autobusów (kolejnych 39 pojawi się do stycznia 2012 roku – pierwsze w lutym tego roku). Prowadzona jest także wymiana tramwajów. W Szczecinie jest już pierwszy niskopodłogowy tramwaj (kolejnych 5 trafi w ciągu najbliższych miesięcy), zakupionych zostało 86 używanych tatr z Berlina. Modernizowane są także wagony jeżdżące po Szczecinie.

źródło: szczecin.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj