Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Szczecin: opłata śmieciowa na nowo

Szczecin: opłata śmieciowa na nowo
23.04.2013, o godz. 9:19
czas czytania: około 2 minut
0

Szczecińscy radni ustalili metodę pobierania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawki tej opłaty oraz opłaty za pojemnik.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Uchwałę w tej sprawie Rada podjęła już w listopadzie 2012. Na początku bieżącego roku parlament wprowadził jednak zmiany do tzw. ustawy śmieciowej, w związku z czym powróciła dyskusja na temat sposobu obliczenia opłaty.

 W Radzie pojawiły się propozycje korekt – do wybranej w listopadzie – metody „od wody”. Postulowana przez radnych PiS zmiana miała polegać na wprowadzeniu ryczałtu w zabudowie jednorodzinnej, obniżeniu stawki za odpady segregowane w zabudowie wielorodzinnej. Z kolei proponowana zmiana przedstawicieli SLD w Radzie wprowadzła za podstawę naliczenia opłaty zużycie wody w I i IV kwartale, z jednoczesnym obniżeniem stawek.

W trakcie sesji radni wycofali swoje projekty uchwał. Rada debatowała nad kompromisowym projektem prezydenckim, do którego prezydent w trakcie sesji wprowadził  autopoprawki zmniejszające stawki za odbiór odpadów segregowanych odpowiednio:
–  z 59 zł do 57 zł w ramach opłaty ryczałtowej dla nieruchomości jednorodzinnych
– z 4,45 zł do 4,35 zł za m/3 w budownictwie wielorodzinnym.

Przyjęty przez Radę system oparty jest na wykorzystaniu dwóch metod naliczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Szczecinie. Pierwsza metoda dedykowana dla nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, oparta jest o ilość zużytej wody z tą różnicą, że właściciel nieruchomości będzie mógł za podstawę przyjąć alternatywnie:
1. zużycie wody z 12 miesięcy (tak jak w obowiązujących zasadach) lub
2. dwukrotność zużycia z 6 kolejnych miesięcy.

Zarządca, spółdzielnia, wspólnota, które składać będą deklaracje w imieniu nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej będzie mógł wybrać korzystniejszy dla danej nieruchomości wariant. Jeżeli na przykład zużycie wody w okresie jesienno-zimowym jest niższe od zużycia w okresie wiosenno letnim to przyjęcie go do naliczania opłaty wg. proponowanego rozwiązania spowoduję niższą wysokość opłaty. Zgodnie z autopoprawką prezydenta radni obniżyli stawki za odbiór śmieci do 4,35 zł/m3  (z  4,45 zł / m3)  za odpady segregowane, oplata  za odpady niesegregowane pozostała na poziomie 5,55 zł / m3, choć obie stawki są niższe od przyjętych w  listopada 2012 r., wówczas wynosiły one odpowiednio 4,94 zł / m3 i 6,43 zł / m3.

Dla zabudowy jednorodzinnej przyjęto metody opartą na zryczałtowanej opłacie, uniezależnionej od ilości zużytej wody na danej nieruchomości – stawka miesięczna opłaty będzie stała. Dla segregujących odpady po obniżce wprowadzonej autopoprawką prezydenta wynosi 57 zł (wcześniej 59 zł) miesięcznie. Dla nieruchomości, których właściciele nie zadeklarują segregowania odpadów "u źródła" proponowana wysokość opłaty to 85 zł miesięcznie.


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026