Spacer trasą wyznaczoną przez oznakowaną ścieżkę dendrologiczną zapewnia zwiedzenie bardzo interesujących pod względem przyrodniczym zakątków miejsc najstarszej części cmentarza. Ścieżka wskazuje ciekawe, rzadkie gatunki drzew i krzewów o bogatej symbolice, które stanowią tło zabytkowych nagrobków, pomników i obiektów architektury. Wśród nich pochodzące z różnych stron świata odmiany świerków, dębów, jodeł, dekoracyjne cyprysy, różaneczniki, ostrokrzewy, czy wreszcie egzotyczny miłorząb.
Ścieżka rozpoczyna się we wschodniej części cmentarza, przy Bramie Głównej. Jej przebieg jest uzupełnieniem i w części pokrywa się z inną trasą tematyczną na cmentarzu – traktem historycznym (którego otwarcia dokonano w minionym sezonie turystycznym).
Na początku trasy ustawiono główną tablicę informującą o przebiegu ścieżki dendrologicznej oraz o lokalizacji wybranych drzew. Ścieżka prowadzi głównymi alejkami a każdy obiekt warty uwagi oznaczony jest odrębną tablicą zaopatrzona w informację tekstową na temat danego gatunku oraz zdjęcie charakterystycznych jego cech: liścia, kwiatu, owocu i nasiona. Informacja podana jest w dwóch językach: polskim i niemieckim. Wraz z tablicą główną na trakcie posadowiono 33 tablice informacyjne.
Trakty turystyczne wykonano na podstawie projektów przedstawionych przez Zakład Usług Komunalnych. Obie inwestycje sfinansowała Gmina Miasto Szczecin.
źródło: szczecin.pl
Komentarze (0)