Szczecin sięga po upomnienia w walce o lepszą segregację odpadów

Szczecin sięga po upomnienia w walce o lepszą segregację odpadów
Bartłomiej Leśniewski
14.11.2023, o godz. 8:30
czas czytania: około 2 minut
0

Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, kampania informacyjna dla starszych, a upomnienia dla najbardziej opornych - to środki, które podejmujemy dla polepszenia jakości selekcji odpadów przez mieszkańców – zapewnia Urząd Miasta Szczecin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych funkcjonuje w Szczecinie od 2013 r., a w obecnej formule, obejmującej cztery główne frakcje odpadów segregowanych – od ponad 4 lat. „Niestety, cały czas w pojemnikach i workach przeznaczonych na konkretne rodzaje odpadów, pojawiają się materiały, które znaleźć się tam nie powinny” – czytamy w komunikacie magistratu portowego miasta.

Najczęstsze błędy

Z obserwacji szczecińskich urzędników wynika, że najwięcej problemów pod tym względem cały czas przysparza frakcja bio. „Przede wszystkim odpadki często są wrzucane w różnego rodzaju woreczkach i torebkach, pomimo zakazu. Do brązowych pojemników trafia też np. mięso czy resztki z obiadów, których miejsce jest w zmieszanych. Z drugiej strony, wiele osób zapomina, że „zielone”, to nie tylko trawa czy liście, ale także obierki kuchenne, ogryzki, fusy po kawie i herbacie czy zwiędłe kwiaty, a nawet trociny” – wylicza Urząd Miasta Szczecin.

Kary

Prawidłową segregację weryfikują firmy odbierające odpady. „Jeżeli stwierdzą nieprawidłowości w segregacji, sporządzana jest dokumentacja fotograficzna, a pojemnik lub worek – zostaje oznaczony naklejką z żółtą łapką” – czytamy w komunikacie magistratu.

W przypadku, gdy w pojemniku lub worku zgadują się odpady niepodlegające odbiorowi w ramach opłaty (np. gruz, części samochodowe, elektronika, odpady poremontowe, styropian budowlany) – odbiór następuje dopiero po usunięciu niewłaściwego odpadu. Natomiast gdy w pojemniku lub worku znalazły się niewłaściwie posegregowane odpady (zmieszane w segregacji) – zostają one odebrane jako zmieszane.

O stwierdzonej nieprawidłowości właściciel lub zarządca informowany jest pisemnie. „Jeżeli przekroczona zostanie dozwolona w Regulaminie utrzymania i porządku w Gminie liczba popełnionych błędów, to nałożona zostaje opłata podwyższona, czyli dwukrotność stawki za dany miesiąc, w którym błędy w segregacji wystąpiły. Kontrole prowadzone są wyrywkowo, jednak osoby, które konsekwentnie nie przykładają się do segregacji, muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami finansowymi” – zapowiada Urząd Miasta Szczecin.

Edukacja

Miasto nie rezygnuje z dalszej edukacji, przede wszystkim najmłodszych, bo coraz częściej to dzieci przynoszą do domów dobre nawyki i uczą rodziców jak postępować. Przez cały październik prowadzone były zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów podstawówek. Warsztaty i wykłady odbywały się w Ekoporcie.

Szkoły brały również udział w organizowanych przez Miasto akcjach wspólnego sprzątania, połączonych z edukacją. Podobne zajęcia przygotowano także dla starszej młodzieży. W ten sposób, w atrakcyjny sposób, informacje o zasadach i znaczeniu segregacji trafiły do prawie tysiąca młodych szczecinian. Działania te będą oczywiście sukcesywnie kontynuowane.

„Miasto rozpoczęło również poświęconą tej tematyce kampanię informacyjną w internecie, a dla zarządców nieruchomości przygotowało plakaty przypominające o zasadach prawidłowej segregacji odpadów” – opisuje Urząd Miasta Szczecin.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024