Specjalistyczny dron wyposażony w czujniki mierzące stężenie szkodliwych substancji w powietrzu będzie monitorował Szczecin. Chodzi m.in. o substancje, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów.

Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować w jego miejsce patrol Straży Miejskiej. Drony są kierowane w wytypowane wcześniej rejony, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców.

– Po wykryciu przez dron przekroczenia poziomów szkodliwych substancji i wskazaniu źródła, do akcji wkraczają strażnicy – wyjaśnia rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.

Rozmawiają, edukują, wystawiają mandaty

Jak dodała, po wejściu na posesję i sprawdzeniu pieca często okazuje się, że mamy do czynienia jedynie ze słabej jakości węglem lub nieprawidłowym rozpalaniem pieca. W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować. Natomiast w przypadku wykrycia materiałów, które zgodnie z ustawą nie mogą służyć do palenia w piecach, wystawiane są mandaty.

Czym nie można palić w piecu?

Jak informuje Straż Miejska, w piecu palić nie można m.in. zanieczyszczonymi odpadami drewnianymi (np. impregnowanymi i lakierowanymi), materiałami nasączonymi substancjami chemicznymi, opakowaniami i butelkami z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych, oponami i odpadami z gumy oraz impregnowana tekturą.

Kontrole będą odbywały się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

Czytaj więcej

Skomentuj