Miasto podpisało umowę na opracowanie dokumentu o nazwie “Standardy utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni w Szczecinie”. Opracowuje je Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.
Trzy części opracowania
Pierwsza obejmuje:
- cele i kierunki standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni,
- podział miasta na strefy pod względem funkcjonalności terenu (np. zieleń reprezentacyjna) oraz rodzajów terenów zieleni (np. parki, skwery, zieleńce, zieleń przyuliczna, towarzysząca zabudowie, zieleń historyczna) wraz ze wskazaniem lokalizacji terenów w formie mapy. Przy podziale należy uwzględnić mapę akustyczną, ochronę atmosfery, ochronę zabytkowej zieleni, waloryzację przyrodniczą, katalog mebli miejskich.
Część druga:
- standardy projektowania i ochrony zieleni w procesach inwestycyjnych,
- utrzymania i ochrony terenów zieleni z uwzględnieniem rodzajów terenu oraz ich funkcji,
- standardy rozwoju terenów zieleni (rozwiązania ekologiczne, wskazanie miejsc do nowatorskiego zagospodarowania, rewaloryzacja historycznych układów zieleni itp.).
Część trzecia:
- ogólne standardy doboru materiału roślinnego,
- sadzenie drzew i krzewów,
- przesadzanie drzew,
- katalog drzew i krzewów proponowanych na sadzenie na terenie Szczecina z uwzględnieniem rodzaju terenu, stref, nasadzeń historycznych.
Po opracowaniu koncepcji przez wykonawcę zostanie ona przedstawiona zespołowi do spraw opracowywania “Standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni w Szczecinie”. Naniesione zostaną wówczas ewentualne zastrzeżenia. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Biura Planowania Przestrzennego Miasta, Biura Architekta Miasta, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Gospodarki Komunalnych, Wydziału Ochrony Środowiska, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Zakładu Usług Komunalnych oraz Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.
Opracowanie ma być gotowe do końca lipca 2020 r. Jego koszt to ponad 67 tys. zł.
20 tys. nowych drzew i worki do podlewania
W ostatnim roku w Szczecinie posadzono 3841 drzew, wycięto natomiast 848 sztuk. W bieżącym roku miasto stawia na nowe nasadzenia oraz wsparcie drzew w okresach suszy.
Sadzenie drzew przeprowadzone będzie przez Lasy Miejskie Szczecina. Zaproszeni do pomocy zostaną uczniowie szczecińskich szkół. Pierwszym miejscem, w którym znajdą się nowe drzewa będzie Kijewo, a dokładniej dawne pastwisko, które do tej pory służyło mieszkańcom jako dzikie wysypisko śmieci. Teren został już przygotowany pod nasadzenia. Znajdzie się tam 15 tysięcy drzew różnego gatunku. Drugą lokalizacją będą okolice Jeziora Głębokie.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że borykamy się z suszą, dlatego też wraz z Zakładem Usług Komunalnych ponownie zamontujemy worki do podlewania drzew. Mamy ich obecnie 300 i rozpoczynamy drugi rok testów. Pierwszy uważamy za obiecujący, choć też zdarzały się głosy negatywne, że dostarczając korzeniom wodę punktowo nie zmuszamy ich do poszukiwania wody i co za tym idzie – do rozrostu. Worki oczywiście w kolejnych latach będą wędrowały w inne miejsca – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.
adds
Komentarz #45099 dodany 2020-03-03 09:28:57
wycina sie 4000 drzew - dorodnych kilkudziesięcioletnich drzew i sadzi ..... 1000 sadzonek.... bilans grubo na - jeśli chodzi przynajmniej o powierzchnię tlenową liści nie mówią o ekosystemach itd.... cytuję: „Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki” - podkreśla w rozmowie z PAP dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. 1 drzewo = 2000 sadzonek, wycieto 4000 powinno się posadzic 8 000 000 (8 mln) sadzonek... te wasze 20 tys to naprawde .... szał...