Po ulicach Szczecina jeździć będą kolejne ekologiczne auta. Z eko-floty skorzystają m.in. pracownicy zarządu dróg i transportu miejskiego. Wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Cztery nowe samochody elektryczne pojawią się na ulicach Szczecina. Pojazdy zasilą miejską flotę dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakupione zostały w ubiegłym roku przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

– Ekologiczne samochody na jednym ładowaniu mogą pokonać dystans ponad 150 kilometrów. Koszt przejazdu 100 kilometrów to około 7 złotych. Efektem ekologicznym jest uniknięcie emisji do atmosfery prawie 1,3 tony dwutlenku węgla rocznie. Z pojazdów będą korzystać pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Domów Pomocy Społecznej i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – mówił podczas uroczystości Radosław Grzegorczyk, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Na potrzeby urzędników

Pojazdy wyglądają jak połączenie mikrobusów z hatchbackami. Mogą pomieścić od 5 do 7 pasażerów. Moc maksymalna to 109 KM, a zasięg deklarowany przez producenta to 170 kilometrów. Przy użyciu specjalnej szybkiej ładowarki CHAdeMO ładowanie pojazdu do 80% trwa tylko 30 minut.

Pojazdy zostaną przekazane Zarządowi Dróg i Transportu Miejskiego, Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu, Domowi Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz Domowi Pomocy Społecznej przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie.

Koszt zakupu pojazdów to ponad 526 tys. zł. Dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie wyniosło 250 tys. zł.

Coraz większa flota

W 2017 roku Fundusz dofinansował zakup 18 pojazdów z napędem elektrycznym. Trafiły między innymi do jednostek Gminy Miasto Szczecin, gdzie będą wykorzystywane w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego, w Młodzieżowym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domach Pomocy Społecznej czy przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Dwa pojazdy trafiły do Straży Miejskiej w Koszalinie i Stargardzie. Służą do realizacji zadań strażników, przyczyniając się do poprawy stanu powietrza w zachodniopomorskich miastach.

Do Uzdrowiska Świnoujście trafił jeden pojazd elektryczny, który będzie wykorzystywany do transportu osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dwa pojazdy zakupiono do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Kolejny trafił do spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. Samochody są wykorzystywane między innymi podczas odczytów liczników zużycia wody.

Z końcem 2017 roku podpisano umowę dofinansowania zakupu 4 pojazdów z napędem elektrycznym z Komendą Wojewódzką Policji. Trafią do jednostek policji w pierwszej połowie 2018 roku i będą wykorzystane do realizacji zadań jednostek, czynności patrolowych, transportu psów wykorzystywanych w czynnościach policyjnych.

Łączna wartość zakupionych pojazdów przekracza kwotę 3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu wyniosło 1,79 mln zł.

Samochody elektryczne dla szczecińskich wodociągów

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj