Szkoła podstawowa z własną stacją meteo

Szkoła podstawowa z własną stacją meteo
R.G.
28.12.2022, o godz. 12:17
czas czytania: około 2 minut
0

Krakowska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna zakończyła właśnie realizację zadania polegającego na montażu i uruchomieniu stacji meteo przy szkole podstawowej nr 54 przy ul. Tynieckiej 122. Dodajmy, że o stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia lekcji ekologii na świeżym powietrzu z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu zabiegali rodzice, nauczyciele i sami uczniowie w ramach 8 edycji miejskiego budżetu obywatelskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W ramach powyższej badawczo-naukowej inwestycji, w krakowskiej szkole zainstalowano: czujnik zapylenia PM2.5 i PM10 (czujnik smogu), miernik hałasu, ekran LED do prezentacji danych z urządzeń pomiarowych, edukacyjną klatkę meteorologiczną z przyrządami pomiarowymi, Wiatromierz Wilda, deszczomierz Hellmanna ze słupkiem, urządzenia pomiarowe do porównywania temperatury powietrza i temperatury gruntu.

Nowa stacja składa się także z edukacyjnej elektrowni wiatrowej, edukacyjnej elektrowni słonecznej oraz automatycznej stacji meteorologicznej.

Samodzielne pomiary i wnioski

– Od teraz uczniowie mogą samodzielnie określić, czy wystąpiły opady, czy mamy suszę, jak czyste jest powietrze – wyjaśnia Agnieszka Klich, koordynator projektu KEGW. –  Zdobywanie wiedzy na temat klimatu przez kontakt z przyrodą to jeden z najskuteczniejszych czynników wychowawczych. Ścieżka edukacyjna z miernikami i czujnikami to także bogate źródło wiedzy i przeżyć, które u najmłodszych wywołuje chęć aktywnego działania.

Podstawowym celem realizacji zadania jest edukacja ekologiczna. W efekcie, od teraz korzystając z urządzeń zainstalowanych przy Szkole Podstawowej nr 54 w Krakowie, można samodzielnie odczytywać pomiary temperatury, poziomu opadów atmosferycznych czy też prędkości wiatru.

Młodzież zadaje pytania

– Bezpośrednie zetknięcie się z konkretnymi parametrami przyrodniczymi często wywołuje u uczniów ciekawość, nasuwa wiele pytań i stwarza szerokie możliwości rozwoju – zauważa Agnieszka Klich, koordynator projektu KEGW. – Pojawiają się też pomysły działań, które powinnyśmy jako społeczeństwo podejmować każdego dnia na rzecz środowiska – dodaje koordynatorka projektu.

Ogródek jest ogólnodostępny, a realizacja tego projektu zamknęła się w kwocie w wysokości 191 406,51 zł.

Specjalistyczna jednostka samorządowa

Dodajmy, że realizator projektu – Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW), to pierwsza w Polsce wyspecjalizowana jednostka samorządową powołaną po to, by adaptować miasto do zmian klimatu. Adaptacja Krakowa do zmian klimatu stwarzać ma szanse na lepsze jego urządzenie jako miasta oszczędnego, efektywnie wykorzystującego swoje zasoby i minimalizującego zagrożenia. Zgonie z założeniami krakowskiego samorządu “Gród Kraka” ma być miastem odpornym na negatywne zmiany, a zarazem miastem, które jest wygodne do życia i przyjazne dla mieszkańców.

KEGW funkcjonuje od 1 stycznia 2020 roku. Zajmuje się m.in. budową i utrzymaniem systemu odwodnienia miasta, ochroną przeciwpowodziową i inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna nie posiada osobowości prawnej. Działa jako jednostka budżetowa, która została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 17 lipca 2019 r. W okresie od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. jednostka realizowała zadania organizacyjne, niezbędne do uruchomienia właściwej działalności z dniem 1 stycznia 2020 roku.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024