Łącznie artykułów: 15.
Blackout, cyberatak, skażenie wody - to już nie scenariusze z ćwiczeń, ale realne zagrożenia. Tym bardziej że 19 lutego 2026 r. prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, wdrażającą m.in. dyrektywę NIS2 zaostrzającą obowiązki operatorów usług kluczowych.
U kolejnych dzikich ptaków znalezionych na terenie Sopotu potwierdzono występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI, podtyp H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni. Miasto apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszystkich przypadków martwych lub osłabionych ptaków.
W województwie podkarpackim rozpoczęto realizację unijnego projektu, którego celem jest kompleksowe monitorowanie jakości wody w czterech rzekach przepływających przez granicę polsko-ukraińską. Inicjatywa jest prowadzona przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) w Rzeszowie, przy współpracy ze stroną ukraińską.
Wojewódzki Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii z grupy coli w wiejskim wodociągu w Rogalinie, w powiecie poznańskim. Zanieczyszczenie dotyczy wody, z której korzystają mieszkańcy aż sześciu miejscowości: Rogalina, Rogalinka, Świątnik, Sasinowa, Radzewic i Mieczewa. W związku z tym wydano zalecenie, by wodę z wodociągu wykorzystywać do celów spożywczych wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu.
Mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Gąbin oraz jednej ulicy w Płocku od środy nie mogą korzystać z bieżącej wody. Powodem jest wykrycie w wodzie z wodociągu Górki bakterii, w tym enterokoków i paciorkowców kałowych.
We wtorek Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pucku wydał decyzję o zakazie korzystania z wody do celów spożywczych na części obszaru Władysławowa. Powodem jest wykrycie bakterii z grupy coli w wodociągu Władysławowo–Jurata, obsługującym część mieszkańców miasta.
Na Podkarpaciu aż 40 gmin otrzymało łącznie ponad 223,6 mln zł dofinansowania na inwestycje związane z infrastrukturą wodociągową. Środki te pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, który ma na celu wspieranie lokalnych samorządów w poprawie jakości życia mieszkańców poprzez rozwój i modernizację infrastruktury komunalnej. Łączna wartość realizowanych projektów wynosi niemal 300 mln zł.
Na pierwszy rzut oka – przejrzysta, bez smaku i zapachu. Jednak skład wody płynącej z polskich kranów może budzić realne obawy. Jak wynika z najnowszych badań firmy Uponor (będącej częścią GF), 77% Polaków zna zagrożenie związane z obecnością bakterii coli, a aż 70% wskazuje znajomość zanieczyszczeń (takich jak ołów czy rdza) pochodzących z przestarzałych rur wodociągowych.
Dziesięć dolnośląskich samorządów i przedsiębiorstw komunalnych otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 26 milionów złotych. Środki te zostaną przekazane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Opinia24 dla firmy Uponor obalają powszechnie panujące przekonania o niechęci Polaków do wzrostu opłat za media. Aż 69% ankietowanych deklaruje, że zaakceptowaliby wyższe rachunki za wodę, o ile wiązałoby się to z poprawą jej jakości oraz modernizacją infrastruktury.
Mieszkańcy Otwocka mogą odetchnąć z ulgą. Powiatowy Inspektor Sanitarny ogłosił, że woda z lokalnego wodociągu znów nadaje się do spożycia i może być wykorzystywana bez żadnych ograniczeń. To koniec trwającej od początku kwietnia sytuacji kryzysowej związanej z jakością wody w mieście.
W Bydgoszczy rusza jedna z najbardziej zaawansowanych inwestycji w dziedzinie badań jakości wody i ścieków w Polsce. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja (MWiK) podpisały umowę na rozbudowę oraz modernizację swojego Centralnego Laboratorium Badania Wody i Ścieków.
Prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował w poniedziałek wieczorem, że na podstawie wstępnych wyników badań, woda dostarczana mieszkańcom jest warunkowo zdatna do spożycia. Oznacza to, że może być używana do picia, gotowania oraz mycia, jednak przy zachowaniu ostrożności i ograniczeń.
Gmina Lewin Brzeski, jedna z najbardziej poszkodowanych miejscowości podczas wrześniowej powodzi w 2024 roku, otrzymała kolejne wsparcie finansowe od rządu. Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, poinformował we wtorek o przyznaniu gminie 7 milionów złotych na odbudowę oczyszczalni ścieków. Dotychczas łączna suma wsparcia rządowego dla tej opolskiej gminy wyniosła aż 90 milionów złotych.