Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: górnictwo

Łącznie artykułów: 22.

Kończy się era wielkopolskiego węgla brunatnego [WYWIAD]

Kończy się era wielkopolskiego węgla brunatnego [WYWIAD]

Wraz z wygaszeniem kopalni węgla brunatnego w Tomisławicach, skończy się era górnictwa we wschodniej Wielkopolsce. Decyzja o zamknięciu odkrywki już zapadła, a ma się to wydarzyć najpewniej w marcu lub kwietniu przyszłego roku. Jakie było jej znaczenie? Kamil Paczek zapytał o to geologa prof. Marka Widerę z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bolesław ma mapę zapadlisk

Bolesław ma mapę zapadlisk

13.03.2025
0

97 miejsc na terenie Bolesławia (Małopolskie) zagrożonych wystąpieniem zapadlisk związanych z dawną eksploatacją rud cynku i ołowiu zostało wskazanych na mapie opracowanej przez Centrum Geozagrożeń PIG-PIB. Mapę opublikował Urząd Gminy w Bolesławiu z prośbą o zgłaszanie anomalii.

Stan wód powierzchniowych w Polsce drastycznie się pogorszył

Stan wód powierzchniowych w Polsce drastycznie się pogorszył

04.02.2025
0

Z raportu Komisji Europejskiej opublikowanego 04.02 wynika, że odsetek wód powierzchniowych w Polsce znajdujących się w dobrym stanie spadł w ciągu sześciu lat z 31 proc. do 8,5 proc. Komisarka ds. środowiska, Jessika Roswall, podkreśla, że istotny wpływ na poziom zanieczyszczeń mają kopalnie.

Recykling surowców mineralnych strategiczny dla Polski

Recykling surowców mineralnych strategiczny dla Polski

21.05.2024
0

Polska posiada głównie dwa surowce strategiczne, które samodzielnie przetwarza na większą skalę – węgiel koksowy i miedź. Nie mamy własnych źródeł i złóż pierwiastków ziem rzadkich, w związku z czym bazujemy jedynie na imporcie. Potencjał surowcowy jednak istnieje, zwłaszcza w zakresie odzyskiwania surowców.

Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Regiony górnicze przygotowują się na życie po węglu. Liczą na środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

25.10.2022
0

Odchodzenie od węgla jest w Polsce nieuchronne, nie tylko ze względu na politykę klimatyczną UE, ale i fakt, że wytwarzanie energii z tego surowca jest nieopłacalne, a poza tym jego rezerwy powoli się kończą. Transformacja energetyczna, która wiąże się z zamykaniem kopalń i elektrowni, powoduje jednak, że każdy z sześciu regionów górniczych w Polsce musi przygotować się na życie po węglu. – To będzie wiązało się ze zmianą struktury gospodarczej i społecznej, dlatego jest to tak trudny proces – mówi Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Niezbędny jest lepszy monitoring odpadów przemysłowych, w tym ścieków

Niezbędny jest lepszy monitoring odpadów przemysłowych, w tym ścieków

25.08.2022
0

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.

Górnicy przechodzą do energetyki wiatrowej

Górnicy przechodzą do energetyki wiatrowej

26.04.2022
0

Pierwszy, ośmioosobowy zespół pracowników odchodzących z branży wydobywczej rozpoczyna szkolenie w ramach pilotażowego programu przygotowanego przez jednego z największych deweloperów elektrowni wiatrowych w Europie – szwedzką firmę OX2 oraz lidera szkoleń w tym zakresie spółkę Windhunter Academy. Właśnie trwa rekrutacja drugiego zespołu. Pilotażowe, miesięczne szkolenie jest bezpłatne, a koszty wynagrodzeń górników uczestniczących w programie pokrywa zaangażowana w realizację projektu Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Trwa referendum strajkowe w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

Trwa referendum strajkowe w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej

12.01.2022
0

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w środę rano rozpoczęło się dwudniowe referendum strajkowe – potwierdzili przedstawiciele górniczych związków, które prowadzą spór płacowy z zarządem największej górniczej spółki. W południe w siedzibie PGG odbędą się kolejne rozmowy stron.

Górnicy chcą inwestować w fotowoltaikę

Górnicy chcą inwestować w fotowoltaikę

Największa w Unii Europejskiej spółka górnicza - Polska Grupa Górnicza - chce uczestniczyć w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i rozwijać OZE, m.in. fotowoltaikę. Według prezesa spółki Tomasza Rogali, najważniejsze jest zachowanie akceptowalnej ceny energii, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz ochrona łańcucha wartości, generowanego przez górnictwo i powiązane z nim firmy. To elementy kluczowe dla tempa i sposobu transformacji energetycznej Polski.

css.php
Copyright © 2026