Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy to zrobić w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w czwartek wieczorem w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary, w trakcie której wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki.

Słońce i wiatr nie wystarczą

Prezydent mówił o wielkich przemianach związanych z transformacja energetyczną. Podkreślał, jak ogromnym wyzwaniem jest dzisiaj energetyka, która opiera się przede wszystkim na energii odnawialnej. “Dla nas, ludzi, którzy zajmują się w Polsce sprawami polityki energetycznej, oczywistą rzeczą jest, że – z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne i nasze położenie geograficzne – nie jesteśmy w stanie dzisiaj, przy obecnym stanie techniki i innowacyjności na świecie, oprzeć się wyłącznie na tej energii odnawialnej, tzn. na słońcu i na wietrze” – powiedział prezydent.

“Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy to zrobić w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa – powiedział.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna

“Mam nadzieję, że nie tylko obecne władze ze mną na czele, ale też przyszłe będą tak realizować zadanie transformacji energetycznej, aby była to sprawiedliwa transformacja, w której będziemy zmieniali naszą gospodarkę, energetykę, będziemy chronili klimat, ale jednocześnie będziemy chronili człowieka – poziom jego życia w godnych warunkach, będziemy umożliwiali znalezienie i utrzymanie pracy” – podkreślił.

“Dziękuję ogromnie za pracę dla Rzeczypospolitej. Wielkie zadania przed nami i wielkie zmiany, jakich Polska dawno nie widziała, ale jestem głęboko przekonany, że wszystkim im podołamy” – powiedział.

Prezydent podziękował przedstawicielom górnictwa

Dziękując “za rozwój energetyki i budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski”, złożył “najserdeczniejsze podziękowania i najserdeczniejsze życzenia dla całej braci górniczej”. “Każdy z Was przyczynia się do rozwoju Polski” – dodał.

“Niech święta Barbara ma w swojej opiece wszystkich tych, którzy służą w polskim górnictwie i gazownictwie” – podkreślił.

W trakcie uroczystości prezydent wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki. Złotym Krzyżem Zasługi prezydent uhonorował Pawła Majewskiego oraz Bartłomieja Korzeniewskiego. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Rafael Świąder, Jacek Sadowski oraz Grzegorz Wiśniewski.

Ponadto, odznaczeni zostali także: Marcin Szczudło, który otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi oraz Mariusz Gołasiewicz, któremu prezydent wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Czytaj więcej

Skomentuj