Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: węgiel

Łącznie artykułów: 154.

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

02.06.2026
0

W częstochowskiej elektrociepłowni w marcu skończyła się era węgla. Od września kocioł główny w należącym do Fortum zakładzie będzie spalał biomasę, co wymaga bardzo wielu organizacyjnych zmian. Istotnym wyzwaniem jest zapewnienie stałego dopływu tego paliwa, co dobrze pokazała ostatnia mroźna zima.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Raport: odnawialne źródła (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel w produkcji energii na świecie

Raport: odnawialne źródła (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel w produkcji energii na świecie

Rok 2025 zapisał się na kartach historii jako moment globalnego przełomu energetycznego. Według najnowszego raportu Ember, odnawialne źródła energii (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel, osiągając 34-procentowy udział w światowej produkcji energii elektrycznej. Kluczowym motorem zmian okazał się rekordowy przyrost mocy słonecznych w Chinach i Indiach oraz dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, co pozwoliło zielonej energii pokryć niemal cały wzrost globalnego zapotrzebowania na prąd.

Szczepański o

Szczepański o "aferze węglowej": zakup i składowanie węgla kosztowało już ponad 1,5 mld zł

27.02.2026
0

Na zakup ponad 750 tys. ton węgla za rządu PiS wydano łącznie ponad 1,3 mld zł, zaś składowanie węgla kosztowało już blisko 200 mln zł, co daje ponad 1,5 mld zł – przekazał w piątek wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Dodał, że obecnie węgiel ten można sprzedać jedynie za ok. 400 mln zł. Mateusz Morawiecki odpowiada, że w 2022 r., kiedy dochodziło do zakupu, "węgla brakowało, a zimą nikt nie marzł".

Unijne przepisy wymuszają modernizację polskich systemów ciepłowniczych. Na transformację potrzeba ponad 460 mld zł do 2050 roku

Unijne przepisy wymuszają modernizację polskich systemów ciepłowniczych. Na transformację potrzeba ponad 460 mld zł do 2050 roku

W porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie udział OZE w systemach ciepłowniczych przekracza 30 proc., w Polsce jest on na poziomie ok. 12 proc. Dane te potwierdzają, że jesteśmy dopiero na początku procesu transformacji. Modernizacji wymagają zarówno źródła wytwórcze, jak i sieci dystrybucyjne i przesyłowe oraz instalacje u odbiorców końcowych. Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej szacuje, że koszty transformacji mogą sięgnąć nawet 466 mld zł do 2050 roku, ale tylko takie inwestycje pozwolą Polsce sprostać unijnym celom klimatycznym.

Kończy się era wielkopolskiego węgla brunatnego [WYWIAD]

Kończy się era wielkopolskiego węgla brunatnego [WYWIAD]

Wraz z wygaszeniem kopalni węgla brunatnego w Tomisławicach, skończy się era górnictwa we wschodniej Wielkopolsce. Decyzja o zamknięciu odkrywki już zapadła, a ma się to wydarzyć najpewniej w marcu lub kwietniu przyszłego roku. Jakie było jej znaczenie? Kamil Paczek zapytał o to geologa prof. Marka Widerę z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kopalnia Lubelski Węgiel

Kopalnia Lubelski Węgiel "Bogdanka" nie będzie likwidowana

28.03.2025
0

Kopalnia Lubelski Węgiel "Bogdanka" nie będzie likwidowana – zadeklarowała minister przemysłu Marzena Czarnecka po czwartkowym spotkaniu z górnikami w Łęcznej (Lubelskie). Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki dodał, że nie ma pomysłu wykupienia kopalni przez Skarb Państwa.

css.php
Copyright © 2026