Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: kary za nieosiągnięcie limitu recyklingu przez gminy

Łącznie artykułów: 2.

Problemy gospodarki odpadami. Eksperci na konferencji Rady RIPOK

Problemy gospodarki odpadami. Eksperci na konferencji Rady RIPOK

13.05.2026
0

Finansowanie inwestycji, poziomy recyklingu, planowanie przestrzenne, modernizacja sortowni, magazyny energii i cyberbezpieczeństwo – wokół tych tematów koncentrowała się konferencja Rady RIPOK „Trendy i wyzwania w gospodarce odpadami”, odbywająca się 12–13 maja w Tłokini Kościelnej koło Kalisza.

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

css.php
Copyright © 2026