Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: pogoda

Łącznie artykułów: 14.

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

26.05.2026
0

Takiej zimy jak tegoroczna nie było w Polsce od kilkunastu lat, co pozwoliło nam wierzyć, że odejście od spalania węgla w rodzimych ciepłowniach nie będzie tak bolesne, jak byłoby przed laty. I choć trudno spodziewać się odwrócenia zmian klimatycznych, to nawet nieczęste mrozy wystawiają na próbę np. kotły biomasowe. Jak poradziły sobie te gnieźnieńskie? Zapytaliśmy o to Jarosława Grobelnego, prezesa PEC Gniezno.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Wisła zamarzła w Toruniu po raz pierwszy od 5093 dni

Wisła zamarzła w Toruniu po raz pierwszy od 5093 dni

04.02.2026
0

Wisła zamarzła w Toruniu po raz pierwszy od 14 lat, a dokładnie od 5093 dni. – Zakończył się najdłuższych w historii ponad 200-letnich obserwacji okres bez pokrywy lodowej w na rzece w tym mieście – poinformował kriolog dr hab. Bogusław Pawłowski z UMK.

Kolejne dwie noce z mrozem do minus 17 st. C na północy kraju

Kolejne dwie noce z mrozem do minus 17 st. C na północy kraju

08.01.2026
0

W nocy z czwartku na piątek i z piątku na sobotę temperatura minimalna wyniesie do minus 17 st. C na północy kraju. Od połowy przyszłego tygodnia na zachodzie powolna odwilż i temperatura w dzień do około 2-3 stopni powyżej zera – poinformował synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Mordercze upały biją kolejne rekordy. Niepokojące raporty IOŚ-PIB

Mordercze upały biją kolejne rekordy. Niepokojące raporty IOŚ-PIB

Nie dość tego, że w ubiegły weekend (15-16 lipca br.), Polska zmagała się z 35-stopniowymi upałami, to już na początku tego tygodnia nowa fala gorąca dotarła do krajów południowej Europy. Temperatura we Włoszech ma przekroczyć znacznie 40 stopni Celsjusza. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), poinformowała, że fala upałów w niektórych częściach basenu Morza Śródziemnego od połowy tygodnia jeszcze się nasili i może potrwać do sierpnia. Jeszcze bardziej niepokojące informacje przekazuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

css.php
Copyright © 2026