Szklane butelki w systemie kaucyjnym? Decyzja po wakacjach
Decyzja w sprawie rozszerzenia systemu kaucyjnego o opakowania szklane może zapaść po okresie wakacyjnym - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Łącznie artykułów: 4.
Decyzja w sprawie rozszerzenia systemu kaucyjnego o opakowania szklane może zapaść po okresie wakacyjnym - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Na pierwszy rzut oka szkło wydaje się materiałem idealnym. Nie degraduje się w recyklingu, może być przetapiane wielokrotnie, a jego wykorzystanie w produkcji ogranicza zużycie surowców pierwotnych i energii. Skoro więc jest popyt na stłuczkę szklaną, działają profesjonalne zakłady doczyszczania i mamy do czynienia z materiałem, który w teorii nie ma większych wad, to dlaczego poziomy zbiórki i recyklingu szkła w Polsce nadal są wyraźnie niższe od europejskich?
- System kaucyjny, który wystartował 1 października, zacznie funkcjonować w pełni dopiero za kilka miesięcy, być może za pół roku lub dłużej – oceniła w środę wiceminister klimatu Anita Sowińska podczas Forum Recyklingu zorganizowanego przez redakcję miesięcznika "Energia i Recykling" w Warszawie (1-2 października 2025 r.). Wiceszefowa resortu podkreśliła, że kluczową zaletą nowego systemu jest możliwość zwrotu opakowań bez konieczności okazywania paragonu, co ma zatrzymać obecny niekorzystny proceder w handlu.
- Mimo, że system kaucyjny startuje od 1 października 2025, to najbliższe pół roku jego funkcjonowania będzie czasem na dotarcie się systemu; może osiągnąć docelową efektywność w drugiej połowie 2026 r. - ocenił w rozmowie z PAP Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.