Pociąg wodorowy PESA. 36 mln zł z KPO na przełomowy projekt
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło ponad 36 milionów złotych z KPO na budowę pierwszego polskiego pociągu wodorowego z dodatkowym zasilaniem z sieci trakcyjnej. Projekt realizowany przez spółkę PESA Bydgoszcz S.A. we współpracy z NFOŚiGW ma na celu stworzenie pojazdu typu HEMU, który wyeliminuje wykluczenie komunikacyjne na niezelektryfikowanych trasach (stanowiących 40% linii w Polsce). Umowę podpisano 13 lutego 2026 r.
![ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px-1.png?pas=164350932606241931)
