Polski rząd uruchomił specjalną stronę internetową jako jeden z elementów pakietu pomocowego dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Zestaw ułatwień działalności dla firm wprowadzono ze względu na negatywny wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę.

Jednym z wielu przepisów, które zmieniła tarcza antykryzysowa jest prowadzenie elektronicznej ewidencji odpadów w systemie BDO. W wywiadzie dla Portalu Komunalnego ten fakt odnotowała Izabela Wołosiak z firmy Green Concept. Przedsiębiorcy według nowych przepisów będą mogli prowadzić papierową ewidencję odpadów do 31 grudnia 2020 r.

Pomoc dla małych, średnich i dużych firm

Tarcza antykryzysowa to jednak nie tylko zmiany w BDO. To przede wszystkim pomoc dla firm. Wykorzystując rządową stronę można ubiegać się o wsparcie dla każdego rodzaju działalności: firm jednoosobowych, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm.

Firmy jednoosobowe i mikroprzedsiębiorstwa mogą skorzystać m.in. ze zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek przez stronę internetową. W ten sam sposób działalności jednoosobowe mogą uzyskać też tzw. świadczenie postojowe.

Firmy zatrudniające pracowników mogą się z kolei ubiegać o dofinansowania do wynagrodzeń, pożyczki obrotowe, czy też odroczenie podatków i ZUS-u.


Pełny zestaw informacji na temat wszystkich ułatwień zawartych w tarczy antykryzysowej ze szczególnym uwzględnieniem spółek komunalnych będzie można uzyskać 6 kwietnia 2020 r. podczas webinarium organizowanego przez “Przegląd Komunalny”.

Zapisz się na webinarium!


Wsparcie dla samorządów

Rząd w ramach tarczy antykryzysowej oferuje też pomoc dla samorządów. Przepisy mówią m.in. o tym, co robić w sytuacji gdy prezydent, burmistrz lub wójt będą na zwolnieniu chorobowym.

Obowiązywać będzie także brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.
Służyć temu będzie procedura zwalniająca z naliczania kar umownych za – związane z epidemią – opóźnienia w realizacji przetargów. Jednocześnie nienaliczenie kar umownych w tej procedurze nie będzie stanowić naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dodatkowo wprowadzony będzie przyspieszony tryb lub niestosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych w przypadku zamówień niezbędnych do walki z koronawirusem.

Tarcza antykryzysowa dla spółek komunalnych. Jak przetrwać epidemię? [WIDEO]

Czytaj więcej

Skomentuj