1 / 8

We wtorek, 13 października w Tel Awiwie rozpoczęła się wystawa WATEC Israel. Wydarzenie to trwa trzy dni i gromadzi podobną liczbę wystawców co targi Wod-Kan w Bydgoszczy.

WATEC to największe spotkanie branży wodno-ściekowej w Izraelu. Prezentują się na nim przede wszystkim tamtejsze firmy oferujące technologie dla uzdatniania, przesyłania, monitoringu oraz zarządzania wodą. Motywem przewodnim wydarzenia jest efektywność gospodarowania wodą, ochrona ograniczonych zasobów wodnych oraz minimalizacja strat przesyłowych.

Izrael produkuje 60% wody poprzez odsalanie. Technologia ta jest droższa niż produkcja z wody słodkiej, jednak ze względu na bardzo ograniczone zasoby, udział ten jest cały czas zwiększany i na koniec 2016 r. powinien wynieść już 80%. Produkcją i przesyłem wody do miast zajmuje się państwowa spółka Mekorot, która jest światowym liderem w swojej branży.

Wyprodukowana przez Mekorot woda kosztuje ok. 0,60 USD za m3. Ceny dla mieszkańców dochodzą do 1,10 USD/m3. Obecnie spółka dostarcza już wiedzę oraz technologie do wielu krajów świata. Doświadczenie firmy Mekorot może być interesujące także dla polskich przedsiębiorstw ze względu na panującą w ostatnich miesiącach w naszym kraju suszę. Stąd na wystawie gości duża grupa specjalistów z Polski, którzy oprócz odbycia spotkań branżowych podczas wystawy odwiedzą również wodociągi Gichon, oczyszczalnię Shafdan oraz dwa kibuce, w których produkuje się sprzęt dla gospodarki wodno-ściekowej.

Wyjazd studyjny zorganizowała firma Abrys wraz z Ambasadą Izraela w Warszawie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj