Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Targi WOD-KAN. Po prostu ważne

Targi WOD-KAN. Po prostu ważne
PU
13.05.2022, o godz. 14:12
czas czytania: około 6 minut
1

28 edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji zgromadziła ponad 10 tys. uczestników, którzy mogli podziwiać najnowsze technologie i urządzenia stosowane w branży, rozlokowane na 15 tys. m2 powierzchni wystawowych. Wydarzenie organizowane przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie" wróciło po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Targi WOD-KAN to wydarzenie szczególne, nazywane w środowisku świętem branży, więc nie dziwi fakt, że w wielu kalendarzach dni 10-12 maja zarezerwowane zostały na wizytę w Bydgoszczy. Od samego rana we wtorek, 10 maja, tłumy odwiedzających ustawiały się w kolejkach oczekujących na otwarcie niezwykłej wystawy.

– Tuż przed wejściem na scenę dziennikarka zapytała mnie dlaczego te targi są ważne? Dlatego, że są ważne. Po prostu – tymi słowami otworzył tegoroczne targi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wieloletnia tradycja

Targi WOD-KAN to doskonała okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów z partnerami nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Przede wszystkim jednak targi dają możliwość osobistych spotkań. Dzięki wieloletniej tradycji są profesjonalną platformą dla specjalistów, która pozwala na zapoznanie się z najnowszymi technologiami branży wodociągowo-kanalizacyjnej i ochrony środowiska. Dla producentów i dystrybutorów trzy dni wystawy to okazja do wzmocnienia swojej pozycji na rynku i przedstawienia oferty największej grupie klientów branży.

– Rola targów dla miasta i regionu jest niebagatelna, szczególnie w kontekście trwającej obecnie w Bydgoszczy ogromnej inwestycji w gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi – mówi Rafał Burski, prezydent Bydgoszczy.

Grand Prix za technologię

Targi to również konferencje organizowane przez wystawców, Strefa Nowych Technologii oraz branżowe konkursy, które wyłaniają najlepsze produkty i rozwiązania. Do nagrody Grand Prix Targów WOD-KAN za najlepszy produkt w kategorii TECHNOLOGIA/ROZWIĄZANIE SYSTEMOWE nominowanych zostało trzech producentów – Future Processing S.A. Gliwice za platformę SmartFlow, Orange Polska S.A. za system Smart Water (autorskie rozwiązanie Smart City do zarządzania wodą) oraz METERING Anna Moder za system zdalnego odczytu LibraRS. Nagrodę zdobyła firma METERING Anna Moder.

Grand Prix w kategorii urządzenie/materiał/wyrób

 Tu nominowanych zostało aż dziesięć produktów.

  1. TERMA Sp. z o.o. – urządzenie oraz technologia do wykonywania precyzyjnych kanalizacji grawitacyjnych w branży WOD – KAN,
  2. Saint-Gobain PAM – rura BLUTOP® (system rur z żeliwa sferoidalnego, który jest w pełni kompatybilny z sieciami z PE i PCV),
  3. Xylem Water Solutions Sp. z o.o. – sonda spektralna CarboVis 701 IQ marki WTW,
  4. Xylem Water Solutions Sp. z o.o. – pompa Flygt Concertor,
  5. GREMES Marta Skrzypacz – bNovate BactoSense – analizator do automatycznego i ciągłego pomiaru ilości bakterii żywych i martwych (system wczesnego ostrzegania),
  6. Endress+Hauser Polska sp. z o.o. – Netilion Water Network Insights,
  7. GWF Sp. z o.o. – SONICO® EDGE,
  8. PROTE Technologie dla Środowiska Sp. z o.o. – system biomonitoringu SYMBIO (system wczesnego ostrzegania przed incydentalnym zanieczyszczeniem wody) – użycie małży w systemie,
  9. AIUT Sp. z o.o. – AIUT APULSE-W – nakładki wodomierzowe z modułem LoRaWAN,
  10. ABB Sp. z o.o. – przepływomierz elektromagnetyczny AquaMaster4.

Kapituła postanowiła przyznać trzy równoważne nagrody Grand Prix. Otrzymały je TERMA Sp. z o.o. za urządzenie oraz technologię do wykonywania precyzyjnych kanalizacji grawitacyjnych w branży WOD–KAN, Saint-Gobain PAM za BLUTOP® (system rur z żeliwa sferoidalnego, który jest w pełni kompatybilny z sieciami z PE i PCV) oraz Xylem Water Solutions Sp. z o.o. za pompę Flygt Concertor.

Pierwsza na świecie

Flygt Concertor to pierwszy na świecie system pompowania ścieków ze zintegrowaną inteligencją. Jest ona w stanie wyczuć warunki pracy w swoim otoczeniu, dostosowując działanie w czasie rzeczywistym i przekazując informacje zwrotne operatorom pompowni. Jej pracę z bliska można było również zobaczyć na ekspozycji Xylem w trakcie targów.

– To nasz flagowy produkt i prawdziwie przełomowa innowacja. Pompa ma szerokie spektrum zastosowania, sprawdza się do zastosowań komunalnych, przemysłowych, a także w usługach budownictwa komercyjnego i mieszkalnego. Docenianie naszego produktu przez klientów, u których został on wdrożony, to dowód na to, że tworzymy innowacje, które realnie wspierają funkcjonowanie instalacji wod-kan. Jednak uznanie pompy Flygt Concertor za najlepszy wyrób przez branżę, podczas tak ważnego wydarzenia, to dla nas jeszcze większy sukces, który motywuje nas do dalszych wysiłków w tworzeniu kompleksowych rozwiązań i systemów – mówi Agnieszka Szramuk z Xylem Water Solutions Polska.

Rozwiązania Smart City

Nowoczesne i inteligentne miasta już niedługo będą bardziej przyjazne dla mieszkańców, a wdrażane dziś rozwiązania i innowacje mają za zadanie poprawę warunków życia i uproszczenie wielu procesów wpływających na efektywność działań samorządów. Przez ostatnie lata nieodzowne stało wdrażanie technologii i podążanie za trendami i tendencjami na szeroko pojętym rynku telekomunikacyjnym. W te trendy znakomicie wpisuje się np. Emitel, który rozwija rozwiązania z zakresu nowych multimediów, IoT oraz Smart City, a w niedalekiej przyszłości także z obszaru sieci nowych generacji 5G i 6G. W ramach rozwoju obszaru Smart City Emitel udostępnia samorządom sieci, dzięki którym mogą one wdrażać rozwiązania, które mogą przede wszystkim przynieść korzyść mieszkańcom, a także zbierać cenne informacje dla służb miejskich. We Wrocławiu zbudowany został innowacyjny system zdalnego odczytywania parametrów z wodomierzy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). To pierwszy na taką skalę projekt Smart City w Polsce z wykorzystaniem sieci LoRaWAN. W ramach projektu powstała sieć, która swoim zasięgiem objęła cały Wrocław. Na 70 tys. licznikach wody zainstalowano specjalne urządzenia, umożliwiające ich bezprzewodową komunikację, a Emitel zapewnia utrzymanie i obsługę całego systemu. W efekcie spodziewane są m.in. znaczne oszczędności w zarządzaniu infrastrukturą, a co z tym związane również niższe koszty dla mieszkańców korzystających z usług miejskich wodociągów. Tego typu rozwiązania pozwalają nawet na indywidualną kontrolę zużycia wody przez każde gospodarstwo domowe, np. przy użyciu prostej aplikacji na smartfona.

Prawdziwe drzewa w hali targowej

Zwiększanie liczby drzew w miastach jest warunkiem koniecznym do tego, aby skutecznie i trwale obniżyć temperaturę w ośrodkach miejskich. Jak to zrobić bez szkody dla istniejącej infrastruktury? Dzięki odpowiednim rozwiązaniom drzewa można sadzić nawet w zwartej śródmiejskiej zabudowie. Aby dowiedzieć się, jak zrobić to bezpiecznie, warto było odwiedzić jednego z wystawców – mieszczącą się w Buku koło Poznania firmę Wavin Polska S.A., która zbudowała, specjalnie na targi, bardzo nietypowe stoisko. Na co dzień zajmują się rozwiązaniami do zarządzania wodami opadowymi. Są to m.in. systemy do zbierania wody deszczowej, jej transportu do odbiorników, podczyszczania, a także retencji i rozsączania. Uwagę zwiedzających przykuwały jednak przede wszystkim prawdziwe drzewa rosnące na stoisku. Jest to możliwe dzięki systemowi Wavin Tree Tank, który umożliwia swobodny wzrost drzew i zapobiega niszczeniu dróg oraz infrastruktury podziemnej przez rozrastające się korzenie.

– Na stoisku posadziliśmy prawdziwe drzewka, aby zwiedzający mogli się na własne oczy przekonać o zaletach tego rozwiązania. Nasi specjaliści na miejscu wyjaśniają zasadę jego działania –mówi Robert Uniejewski z Wavin Polska.

Czekamy na kolejną edycję

Tradycja spotkań podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN została na dwa lata zawieszona z powodu pandemii. W całej branży dało się odczuć brak w kalendarzu nie tylko tego wydarzenia, ale również innych. Brakowało spotkań, rozmów z wystawcami, kontrahentami i gośćmi. Rzeczywistość, w której od wielu miesięcy funkcjonujemy nie jest łatwa, ale jednocześnie widać świadomość siły i jedności sektora wod-kan, dzięki wyjątkowym ludziom, będącym jego częścią. Co roku w targach uczestniczą najważniejsze firmy, reprezentujące ten właśnie sektor gospodarki oraz setki, a nawet tysiące zwiedzających – specjalistów z branży, dyrektorów technicznych, projektantów, instalatorów, eksploatatorów, inżynierów i prezesów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, będących m.in. członkami Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Dlatego, choć 28 edycja targów właśnie dobiegła końca, wszyscy zapewne już oczekują kolejnej, dwudziestej dziewiątej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Agnieszka

Komentarz #170677 dodany 2022-05-13 20:11:39

Hawle miało bardzo ładne stoisko.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023