1 / 11

W środę miała miejsce uroczystość otwarcia targowiska miejskiego w Śremie (woj. wielkopolskie). Na zmodernizowanej i w pełni nowoczesnej przestrzeni handlowej zastosowano wiele przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

Modernizacja targowiska miejskiego w Śremie trwała w sumie 14 miesięcy. Obiekt został przebudowany przez spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) w Śremie. –  To nowoczesne miejsce, otwarte na wszystkie formy handlu będzie służyło polepszeniu warunków pracy sprzedawców, a ponadto zwiększy się komfort dokonywania zakupów – powiedział Paweł Wojna, prezes Zarządu PGK w Śremie.

Modernizacja była konieczna

Dotychczasowy śremski bazar z pewnością nie był wizytówką miasta. Jednym z powodów jego przebudowy była potrzeba efektywniejszego zorganizowania tego miejsca, unowocześnienia warunków technicznych oraz lepszego wykorzystania jego walorów.

Nierówności na zamontowanych płytach betonowych oraz brak kanalizacji odprowadzającej wody opadowe i roztopowe znacznie utrudniały handel i stanowiły spory problem. Wiele do życzenia pozostawiała też estetyka miejsca, a także jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo handlujących.

W nowej odsłonie

Obecnie, po modernizacji, sprzedawcy mają do dyspozycji 59 boksów handlowych. Przy wejściu od ul. Orzeszkowej znajduje się budynek główny, a na parterze umiejscowiona będzie apteka. Z kolei na piętrze znajduje się kilka pomieszczeń przeznaczonych na wynajem.  Obiekt posiada też oszkloną wiatę o powierzchni 1800 m kw., która chronić będzie część targowiska przed deszczem, śniegiem oraz słońcem. Na terenie targowiska znajduje się również przebieralnia, ogólnodostępne toalety oraz 8 tys. metrów kw. gładkiej nawierzchni z drogami i polami handlowymi.

Do ogrzewania budynku wykorzystana zostanie bezpłatna energia pozyskana ze źródeł odnawialnych (przez pompy ciepła). Ponadto zastosowano ekologiczne oświetlenie ledowe. Na terenie obiektu znajdują się także nowoczesne podziemne kontenery przeznaczone na odpady komunalne i makulaturę.

Koszt przebudowy śremskiego Targowiska Miejskiego wyniósł niemal 10 mln. zł. Budowa została sfinansowana głównie ze środków własnych spółki PGK, kredytu długoterminowego oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj