1 / 3

TAURON Nowe Technologie podpisał z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów w Bytomiu umowę dotyczącą wymiany 7,6 tys. przestarzałych sodowych lamp ulicznych na nowoczesne lampy typu LED. Dzięki temu miasto oświetlone będzie w sposób ekologiczny i energooszczędny.

– Dotychczas przeprowadziliśmy pełną modernizację oświetlenia w 20 gminach na naszym obszarze dystrybucyjnym. Nowoczesne oprawy LED w połączeniu z inteligentnym sterowaniem oświetleniem sprawią, że miasto będzie płaciło zdecydowanie niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej, nawet o 70 proc. – mówi Artur Warzocha, prezes TAURON Nowe Technologie. – Dodatkowo oświetlenie montowane w Bytomiu może działać w technologii SMART, co oznacza, że instalację można wyposażyć w specjalne urządzenia, które dostosowywać będą natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych.

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie bezpieczeństwa i dbałości o środowisko – w przypadku uszkodzenia oprawy ledowej nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery. Podczas modernizacji z bytomskich ulic zniknie też część starych, betonowych słupów. Zostaną one zastąpione estetycznymi i wytrzymałymi zamiennikami.

– Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo mieszkańców. Zawsze proponujemy naszym partnerom takie rozwiązania, które są przede wszystkim korzystne dla społeczeństwa, ułatwiają życie i poprawiają komfort poruszania się w przestrzeni publicznej. Ale rozmawiamy też o korzyściach dla gminnego budżetu. Pamiętajmy, że nasza spółka działa w obszarze usług publicznych. To zobowiązuje nas do oferowania usług najwyższej jakości – mówi prezes TAURON Nowe Technologie.

– Bytom od 2019 r. prowadzi wymianę przestarzałego oświetlenia ledowego. Łącznie oświetlany jest przez 10 tys. lamp. Dzięki umowie z TAURONEM wszystkie lampy zostaną wymienione do końca roku. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, w których wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – To inwestycja, która nie tylko poprawi jakość oświetlenia na miejskich drogach, ale również wpłynie na znaczne oszczędności.

Wszystkie oprawy, które pojawią się niebawem na bytomskich ulicach, będą posiadać identyczne obudowy dla zachowania spójności architektonicznej. Natomiast ze względów funkcjonalnych projektanci systemu zastosowali kilka typów optyki oraz mocy opraw. Nowe lampy emitują światło ciepłe o temperaturze barwowej w przedziale 3800-4000 K – przyjemne w odbiorze, a jednocześnie zachowujące wysoki stopień oddawania barw.

Jak dotąd TAURON przeprowadził pełną modernizację oświetlenia w 20 gminach ze swojego obszaru dystrybucyjnego. Wymiana opraw w Bytomiu jest jednak pierwszą tego typu inwestycją na terenie województwa śląskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj