Tchórzewski: transformacja polskiej energetyki będzie ewolucyjna

Tchórzewski: transformacja polskiej energetyki będzie ewolucyjna
sr
06.03.2019, o godz. 15:57
czas czytania: około 2 minut
0

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Energii. Dyskutowano o przyszłości europejskiej energetyki. Sporo mówiono o propozycji Komisji Europejskiej ws. zeroemisyjnej gospodarki UE do 2050 r. - Polska wizja długookresowej transformacji energetycznej opiera się na podejściu ewolucyjnym - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Opublikowany przez Komisję Europejską w listopadzie 2018 r. komunikat „Czysta planeta dla wszystkich” był tematem debaty o roli  transformacji sektora energetycznego na drodze do zeroemisyjnej UE w połowie bieżącego stulecia.

– Polska wizja długookresowej transformacji energetycznej opiera się na podejściu ewolucyjnym: stopniowej redukcji udziału węgla i wzrostu mocy nisko- i zeroemisyjnych – podkreślał Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że priorytetem tej “koncepcji jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i akceptowalnych cen energii”.

W Brukseli rozmawiano także o tzw. sprawiedliwej transformacji energetycznej. – Dla Polski bardzo istotna jest transformacja uwzględniająca wrażliwe aspekty społeczno-gospodarcze i przeprowadzana z poszanowaniem indywidualnych uwarunkowań poszczególnych państw – podkreślił minister Tchórzewski.

Z kolei w kontekście przedstawionego przez ME w końcu 2018 r. projektu PEP 2040 szef resortu zaprezentował kluczowe kierunki polskiej polityki energetycznej.

– Zakładamy dwa istotne elementy rozwoju energetyki przyszłości: pierwszym jest rozwój programu jądrowego. Drugim jest większe wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii wiatru na morzu oraz na terenach rolniczo-hodowlanych – w biogazowniach. Dodatkowo przewidujemy wzrost wykorzystania gazu ziemnego dla celów energetycznych i ciepłowniczych – powiedział Tchórzewski.

Wracając do uzgodnionej w lutym br. nowelizacji dyrektywy gazowej, wiceminister Tomasz Dąbrowski powiedział, że osiągnięcie kompromisu w tej sprawie jest ważnym krokiem w budowie Unii Energetycznej. – Polska jest krytycznie nastawiona do budowy gazociągu Nord Stream 2, który zwiększa uzależnienie UE od rosyjskiego gazu – przypomniał.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024