We wrześniu 2022 roku na rynku ukazał się nowy iPhone 14, a wraz z nim modele takie jak iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Mimo dość dużego podobieństwa do iPhone’a 13, modele te wniosły powiew świeżości, oferując użytkownikom szereg nowych funkcji. W poniższym tekście zostaną przedstawione te najbardziej innowacyjne.

Aktualnie najnowszym modelem wśród smartfonów Apple są iPhone’y z linii 14 wyposażone w aparat umożliwiający wykonywanie zdjęć o niesamowitej jakości. Telefony te wyróżniają się minimalistycznym designem i pokryte są najbardziej wytrzymałym materiałem na rynku – Ceramic Shield. Jednak jakie innowacyjne funkcje prezentuje dostępny iPhone w sklepie Lantre?

Dynamic Island – zastępstwo dla notcha

 Dynamiczna wyspa to nowość w iPhone’ach 14, a konkretniej, jest to wycięcie na przednim ekranie smartfonu. Połączone z wyświetlaczem OLED jest nowym pomysłem na interakcje z iPhone’ami. Dynamic Island  jest nie tylko związane z Face ID, ale umożliwia dodatkowo monitorowanie m.in.:

  • Czasu przejazdu,
  • Poziomu naładowania baterii,
  • Wyników sportowych,
  • Pogody,
  • Aplikacji działających w tle.

 Funkcja ta jest stale aktywna i bardzo szybko reaguje na działania użytkownika. Rozszerza się i zwęża, pokazując dodatkowe treści. Dynamiczna Wyspa może obsługiwać dwie aplikacje naraz i korzystają z niej aplikacje takie jak m.in. Telefon i Dyktafon. Gdy rozpoczyna się nagrywanie, Dyktafon zwija się do wyspy, ale użytkownik na „pastylce” wciąż widzi upływający czas nagrania i fale dźwiękowe. Dynamiczna Wyspa to estetyczna i dynamiczna funkcja, niezaburzająca pracy aktualnie wykorzystywanych czynności.

Wykrywanie wypadku samochodowego

Firma Apple jak zawsze dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników. iPhone’y 14 i 14 Pro wykrywają poważne wypadki samochodowe i automatycznie wykonują połączenie z numerem alarmowym. Gdy kontakt nie zostanie nawiązany, smartfon wyśle wiadomość dźwiękową do służb ratowniczych, a także przybliżoną lokalizację wypadku. Funkcja detektora wypadku działa nawet, gdy iPhone nie będzie mógł złapać zasięgu. Po takim zdarzeniu na ekranie smartfonu pojawia się alert i suwak, który należy przesunąć, aby urządzenie wezwało pomoc. Jeśli jednak użytkownik nie jest w stanie wykonać tego zdania, iPhone po 20 sekundach wezwie pomoc samodzielnie.

Action Mode – stabilizacja obrazu

Dostępny iPhone 14 Pro w sklepie Lantre został wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu. Dzięki temu użytkownik jest w stanie nagrywać płynne filmy, nawet będąc w podróży. Action Mode redukuje drgania wideo, co przekłada się na wysoką jakość nagrań. Będąc w środku akcji, nie trzeba obawiać się o niestabilność obrazu. Wystarczy tylko jedno kliknięcie przełącznika w lewym górnym rogu po wyborze trybu wideo. 

Wyświetlacz Always On Display 

Niegasnący wyświetlacz (AoD) dostępny jest tylko w iPhone 14 Pro / Pro Max. Ekran blokady jest jedynie przyciemniony, a użytkownik znajdzie na nim wiele przydatnych informacji m.in. widżety czy godzinę i datę. Ekran ten działa z częstotliwością odświeżania wynoszącą 1 Hz. Przyciemnienie wyświetlacza włącza się, gdy iPhone pozostaje w stanie bezczynności lub użytkownik go zablokuje. Dzięki czipowi A16 Bionic, wyświetlacz może odświeżać się zużywając minimalną ilość energii. Przydatna jest także funkcja personalizacji ekranu blokady, dzięki czemu można dostosować ekran do swoich oczekiwań za pomocą różnych czcionek, tapet czy widgetów. Dodatkowo niegasnący wyświetlacz wyłącza się, gdy m.in. iPhone jest w torbie lub kieszeni, lub gdy leży ekranem w dól. 

Photonic Engine

Funkcja ta, powiązana z aparatem, wykorzystuje oprogramowanie i uczenie maszynowe, aby zdjęcia miały jeszcze lepszą jakość w słabym oświetleniu. Photonic Engine działa w tle i jest zastosowany w każdym modelu iPhone’a 14. Dzięki uczeniu maszynowemu zdjęcia są przetwarzane piksel po pikselu, co przekłada się na redukcję szumów na obrazie oraz optymalizację szczegółów i tekstury. Wydajność aparatu TrueDepth, głównego i teleobiektywu wzrosła 2-krotnie w porównaniu do iPhone’a 13, a ultraszerokątnego nawet 3-krotnie.

Apple wprowadziło szereg nowych funkcjonalności w swoich iPhone’ach 14, które przyczyniły się do lepszego zarządzania zadaniami, bezpieczeństwa i wysokiej jakości zdjęć. Można śmiało stwierdzić, że iPhone 14 Pro jest dziś jednym z najlepszych produktów oferowanych przez firmę Apple. Pełną ofertą na model premium w wersji Max iPhone 14 Pro Max w sklepie Lantre