Stale rosnące ceny węgla skłaniają coraz większą ilość osób do poszukiwania alternatywnych metod ogrzewania domu. W najlepszej sytuacji są obecnie inwestorzy, którzy dopiero planują budowę i mogą od podstaw przygotować niezbędne instalacje oraz miejsce na opał. Wymianę pieca mogą jednak także rozważyć właściciele już użytkujący swoje budynki. Jakie sposoby na zwiększenie temperatury we wnętrzach warto wziąć pod uwagę?

Ogrzewanie kotłem na pellet

Ogrzewanie za pomocą kotła na pellet to jedno z najchętniej wybieranych w naszym kraju rozwiązań, za którego popularnością stoi przystępna cena zakupu opału. Jeżeli tylko używamy dobrej jakości pelletu, kocioł nie będzie generował mocno brudzącej sadzy i smoły, a jedynie niewielkie ilości popiołu – które możemy zużyć jako nawóz w ogrodzie. Istnieją jednak pewne minusy tej metody ogrzewania. Naszym obowiązkiem będzie dokładanie opału do podajnika co kilka dni oraz usuwanie popiołu. Powinniśmy także zadbać o wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na kocioł i składowanie worków z pelletem.

Ogrzewanie kotłem gazowym

Prócz kotła na węgiel i pellet, dużo osób decyduje się na ogrzewanie domu gazem ziemnym lub LPG. Zaletą tego sposobu ogrzewania jest czystość, brak konieczności magazynowania opału i jego dokładania. Co więcej, kocioł gazowy można zamontować w kuchni, łazience czy nawet korytarzu. W konsekwencji możemy wybrać projekty domów bez kotłowni, która w przypadku tej metody grzewczej jest zbędna. Wśród jej wad należy mieć na uwadze stosunkowo wysoki koszt wykonania instalacji, a w przypadku budynku o niskiej izolacji termicznej – także spore rachunku za jego ogrzanie.

Ogrzewanie kotłem olejowym

Ogrzewanie kotłem na olej to stosunkowo mało popularna opcja. Wymaga posiadania specjalnego zbiornika na paliwo oraz kotła zlokalizowanego w pomieszczeniu o określonych wymiarach (kubaturze co najmniej 8 m3 i wysokości minimalnej 220 cm). Minusem takiego rozwiązania jest wysoki koszt eksploatacji. Zaletą natomiast – znaczna wygoda użytkowania; jest to bowiem bezobsługowe i czyste źródło energii, nie generujące sadzy ani popiołu. Co więcej, olej jest materiałem niewybuchowym, a sam kocioł posiada mniejsze wymiary, niż urządzenie na węgiel czy pellet.

Ogrzewanie elektryczne

Zależy nam na wygodzie? Zdecydujmy się na ogrzewanie elektryczne. Do wyboru mamy grzejniki na prąd oraz maty grzewcze, montowane pod podłogą. Ta metoda nie wymaga dokładania opału ani wygospodarowania miejsca na kocioł – umożliwiając zakup projektu domów bez wydzielonej kotłowni. Jej wadą jest wysoki koszt przygotowania instalacji oraz późniejszych opłat za użytkowanie. Jeśli chcemy ograniczyć rachunki za prąd, rozważmy montaż fotowoltaiki, która pokryje przynajmniej część zapotrzebowania takiego systemu na energię elektryczną.

Ogrzewanie pompą ciepła

Obecnie coraz więcej osób planujących budowę wybiera projekty domu, który można będzie ogrzewać za pomocą pompy ciepła. To bezobsługowe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które umożliwia zwiększanie temperatury we wnętrzach dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Nie emituje spalin oraz nie generuje ryzyka wybuchu czy zaczadzenia, będąc w pełni bezpiecznym sposobem ogrzewania. Jednocześnie koszt zainstalowania pompy ciepła sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych, a poziom generowanego przez nią hałasu może być uciążliwy dla niektórych użytkowników.

Ogrzewanie to jedna z najważniejszych instalacji w domu, a wybór jej typu należy do najtrudniejszych zadań, przed którymi stoją inwestorzy. Każdy jej rodzaj posiada bowiem wady i zalety, które determinują naszą wygodę i bieżące koszty eksploatacyjne. Z tego powodu decyzja o wykonaniu konkretnego systemu powinna być starannie przemyślana i uwzględniać tak potrzeby domowników, jak i indywidualne warunki panujące w obiekcie mieszkalnym.