Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które pozwalają na dostawę energii elektrycznej podczas przerw w zasilaniu prądem z sieci elektroenergetycznej. W domach jednorodzinnych przeważnie korzysta się z niewielkich, jednofazowych agregatów o małych mocach, które jednak zdolne są do podtrzymania pracy sprzętów ważnych dla gospodarstwa domowego. Które urządzenia dobrze jest zasilić z agregatu podczas przerw w pracy sieci elektroenergetycznej? Dowiedz się, czytając poniższy tekst!

Awaryjne zasilanie urządzeń elektronicznych 

Współczesne gospodarstwa domowe coraz częściej wykorzystują różnorodne urządzenia elektroniczne – od telewizorów, przez komputery, aż po stacje dokujące do smartfonów czy tablety. Podczas przerw w dostawie prądu mogą one nie tylko stracić niezapisane dane, ale także ulec uszkodzeniu z powodu nagłego braku zasilania. Z tego powodu warto pomyśleć o zabezpieczeniu nie tylko podstawowych urządzeń domowych, ale także tych, które służą do rozrywki i pracy. Inwestując w odpowiedni agregat prądotwórczy, warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia do niego także sprzętu elektronicznego, zapewniając sobie komfort i bezpieczeństwo podczas nieprzewidzianych sytuacji z prądem.

Czy agregatem warto zasilać cały dom?

Teoretycznie można nabyć agregat o mocy, która pozwoli na zasilenie wszystkich odbiorników elektrycznych w taki sam sposób, jak ma to miejsce podczas normalnej pracy sieci elektroenergetycznej. Warto jednak zaznaczyć, że większe agregaty prądotwórcze, czyli urządzenia o wyższych mocach, są droższe niż mniejsze i to zarówno przy zakupie, jak i w eksploatacji.

Specjaliści w zakresie agregatów do użytku domowego często prezentują różne opcje dostępne na rynku. Wielu z nich sugeruje wybór agregatu zdolnego do zasilenia kluczowych obwodów elektrycznych i urządzeń. Wśród dostępnych modeli, popularne wśród klientów są agregaty jednofazowe, przenośne, takie jak Proton 12000 230 Oasis Diesel czy Proton 1 Diesel. Więcej informacji na temat tych agregatów można znaleźć na stronie: https://proton-polska.pl. Przy zakupie agregatu kluczowe jest zwrócenie uwagi na renomowanego producenta, co gwarantuje stabilność dostaw energii i przynosi długoterminowe oszczędności.

Podtrzymanie pracy kotła co lub pompy ciepła

Jeśli dom jest ogrzewany popularnym kotłem gazowym czy pompą ciepła albo kotłem elektrycznym, niezbędne jest zasilenie każdego z tych urządzeń prądem. Kocioł elektryczny czy pompa ciepła będą potrzebować większej mocy niż kocioł gazowy, jednak bez prądu praca żadnego z tych urządzeń nie jest możliwa. Dlatego wybierając agregat prądotwórczy, warto przewidzieć zasilanie z niego źródła ciepła. Podczas dłuższych przerw w dostawie prądu z sieci, mieszkańcy nie będą narażeni na dyskomfort w postaci nadmiernego chłodu w pomieszczeniach mieszkalnych.

Pompa wody – zapewnienie dostępu do ważnego medium

W domach, w których zasilanie w wodę związane jest z pracą pompy zasilanej elektrycznie, przerwa w dostawie prądu automatycznie powoduje zatrzymanie dostaw wody do łazienek czy kuchni. Dlatego wybierając agregat do domu wyposażonego w pompę wody, warto uwzględnić to urządzenie przy doborze mocy generatora.

Lodówka i zamrażarka – dostęp do świeżej żywności

Równie ważne jak podtrzymanie pracy kotła, jest zasilanie z agregatu lodówki i zamrażarki. Szczególnie latem, kiedy żywność zgromadzoną w chłodziarce trudno przechowywać w odpowiednio zimnym miejscu, korzystanie z agregatu dla zasilenia lodówki i zamrażarki chroni przed utratą produktów spożywczych i stratami finansowymi.

Oświetlenie i wybrane gniazda elektryczne

Poza najważniejszymi urządzeniami zapewniającymi ciepło, dostęp do wody oraz do zdatnych do spożycia zapasów żywności, warto zasilać z agregatu również oświetlenie. Obecnie w większości domów przeważają lampy LED, które odznaczają się małymi mocami. Dlatego uwzględniając najważniejsze obwody oświetleniowe w zestawie urządzeń zasilanych z agregatu, nie powodujemy konieczności znacznego zwiększenia niezbędnej mocy generatora.

Poza oświetleniem, dobrze jest również przewidzieć zasilanie z agregatu kilku gniazd elektrycznych, zwłaszcza tych, do których przyłączone są ważne dla mieszkańców urządzenia. To mogą być np. gniazda komputerów, ale także pralki czy sprzętów kuchennych – w zależności od indywidualnych potrzeb danej rodziny.