Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków warto rozważyć z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim przydomowe oczyszczalnie ścieków to świetna alternatywa dla właścicieli gospodarstw domowych. Duże znaczenie ma również to, że jest to ekologiczne rozwiązanie. Decydując się na taką oczyszczalnię, warto skorzystać z dotacji, dzięki którym można obniżyć koszty inwestycji. Bardzo często informacji na ten temat udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

  1. Dlaczego warto przeprowadzić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
  2. Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
  3. Dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni
  4. Jakie wymagania stawia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków może zostać również sfinansowana z funduszy unijnych, jednak jest to bardzo rzadko spotykana opcja. Lepiej więc zapoznać się z aktualnym regulaminem wspomnianego funduszu i sprawdzić, ile można zaoszczędzić podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli tylko skorzysta się z dofinansowania.

Jeżeli natomiast interesuje Cię atrakcyjna oferta na pompy zatapialne z rozdrabniaczem, niezbędne w przydomowej oczyszczalni, koniecznie sprawdź ofertę sklepu: dostudni.pl

Dlaczego warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków pozwalają obniżyć koszty związane z eksploatacją. Dodatkowo są one praktycznie bezobsługowe, co zwiększa komfort domowników. Jedyną wadą przydomowych oczyszczalni ścieków może być dla niektórych osób cena takiego rozwiązania, jednak dzięki skorzystaniu z dofinansowania oraz wybrania atrakcyjnej oferty każdy może sobie pozwolić na to, aby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Porządne wykonanie przydomowych oczyszczalni ścieków ma kluczowe znaczenie dla późniejszego użytkowania. Praktycznie każda przydomowa oczyszczalnia ścieków opiera się na kilkuetapowym procesie. Chodzi między innymi o oczyszczanie mechaniczne i biologiczne. To ostatnie polega na tym, że specjalne bakterie żywią się materiałem organicznym i tym samym go usuwają. W zależności od tego, czy na danym terenie jest możliwość bezproblemowego wykonania robót budowlanych, czy też trzeba ograniczyć wszystkie działania do absolutnego minimum, dostawca przydomowych oczyszczalni może doradzić odpowiednie rozwiązanie. Tym, co łączy wszystkie takie oczyszczalnie, jest ogromny komfort związany z użytkowaniem, który wynika z tego, że przydomowa oczyszczalnia nie angażuje domowników.

Dofinansowanie budowy przydomowej oczyszczalni

Zazwyczaj wnioski rozpatrywane są w ciągu 30 dni, jednak decydujące znaczenie może mieć kolejność zgłoszeń. Lepiej więc nie czekać, tylko już teraz zapoznać się z obowiązującymi zasadami finansowania zadań i postarać się o uzyskanie dotacji. Wiele osób popełnia błąd i nie przykłada uwagi do tego, aby od samego początku dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, przez co mogą stracić szansę na otrzymanie pieniędzy. Podczas złożenia wniosku należy więc pamiętać o dołączeniu kopii dokumentu potwierdzającego prawo dysponowania nieruchomością, oświadczenie o zameldowaniu lub pobycie stałym, plan budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i szacunkową wartość całej inwestycji. Warto również sprawdzić aktualne przepisy związane z opróżnianiem szamba, które zebrano na stronie: Organizacja wywozu szamba

Jakie wymagania stawia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Najważniejsze wymagania stawiane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to uzyskanie zgody współwłaścicieli nieruchomości, posiadanie stałego meldunku na terenie gminy i wybór odpowiedniej jednostki dla lokalizacji nieruchomości.