Drzewa w miastach dają nam więcej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Do tej pory skupialiśmy się głównie na kosztach utrzymania zieleni, podczas gdy rzeczywisty bilans zysków i strat wygląda zupełnie inaczej. Wiedza na temat wartości usług ekosystemowych świadczonych przez drzewa może dostarczyć decydentom argumentów i narzędzi do mądrego zarzadzania zasobami miasta.

Wycena usług ekosystemowych to w uproszczeniu oszacowanie finansowej wartości korzyści, jakie świat przyrody świadczy na rzecz człowieka. Na świecie ekonomiści wykonują tego rodzaju obliczenia już od 25 lat. Przykładem takiego badania wykonanego w Polsce jest analiza przeprowadzona przez doświadczonych ekonomistów środowiska z Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu „Od drzewa do miasta. Laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”, koordynowanego przez UNEP/GRID-Warszawa. Jej wyniki wskazują, że wartość drzewa zdecydowanie przekracza cenę sadzonki. Ile zatem jest ono naprawdę warte? Badacze szacują, że średnia wartość usług ekosystemowych dostarczanych przez jedno dorosłe drzewo w polskich miastach to zysk rzędu aż 15–20 tys. złotych rocznie! W obliczeniach brano pod uwagę wpływ drzew na klimat, jakość powietrza, gospodarkę wodną oraz atrakcyjność okolicy.

Jednym z rezultatów projektu jest podręcznik, w którym przedstawiono pełną gamę korzyści ekonomicznych z utrzymania miejskich drzew, jak i przykłady dobrych praktyk zrównoważonego zarządzania zielenią miejską. Omówiono również metodykę szacowania wartości usług ekosystemowych. Podręcznik jest dostępny na stronie projektu: https://miastaidrzewa.gridw.pl.

Celem projektu „Od drzewa do miasta. Laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” jest zmiana świadomości mieszkańców miast na temat korzyści, jakie czerpią z miejskiej zieleni. Za jego stronę merytoryczną i organizacyjną odpowiadają: UNEP/GRID-Warszawa (koordynator projektu); Fundacja Veolia Polska (wsparcie dla miast biorących udział w projekcie); Asplan Viak AS (wsparcie geoinformacyjne).