Dwuteowniki HEB, to kształtowniki stalowe o profilu „H”, poddane obróbce plastycznej. Wyprodukowane z wysokiej jakości stali, w procesie walcowania na gorąco lub na zimno, znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Dzięki swojej konstrukcji dwupodporowej, dwuteowniki HEB są w stanie przenosić znaczne obciążenia zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Charakteryzują się grubymi ściankami i większymi długościami, co czyni je idealnym wyborem dla realizacji dużych projektów budowlanych. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące zastosowania dwuteowników HEB.

Czym jest dwuteownik o oznaczeniu HEB?

Dwuteowniki HEB to stalowe profile, których przekrój przypomina dwie połączone litery „T”. Ten produkt często jest nazywany przekrojem „H”. Nazwa ta pochodzi od europejskich norm DIN 1025-2, które precyzyjnie określają ich wymiary i właściwości mechaniczne. 

Najbardziej powszechny dwuteownik to wersja HEB, która charakteryzuje się właściwą szerokością, wysokością, grubością ścianki i masą na metr bieżący, w zależności od konkretnego zastosowania. Wykonuje się je najczęściej ze stali konstrukcyjnych 235JR lub S355J2. Dobrym przykładem jest dwuteownik HEB 160. Cena wymienionego profilu zależy od rodzaju użytej stali oraz technologii produkcji.

Uwzględniając nomenklaturę branżową można określić, że wyroby te składają się ze stopki głównej, zwanej środnikiem oraz dwóch podstaw, które nazywane są również półkami. Kształtowniki HEB zazwyczaj wykonywane są w technologii walcowania na gorąco lub na zimno, poprzez przeciąganie kęsów staliwnych na odpowiednich walcarkach. Dzięki tak przeprowadzonej obróbce plastycznej i dobrze zorganizowanej dyslokacji faz materiałowych kształtowane są wyroby stalowe o znacznie umocnionej strukturze.

HEB – jakie jest ich praktyczne zastosowanie?

Dwuteowniki HEB, dzięki swojej wytrzymałości i łatwości obróbki, są niezwykle popularne w budownictwie, budowie mostów i przemyśle maszynowym. Szczególnie często stosowany jest profil dwuteowników HEB 180. Waga tego pojedynczego produktu jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od długości materiału. Najczęściej są to wymiary 6000 mm lub 12000 mm. Jakie jest praktyczne zastosowanie wyrobów dwuteowych? Przede wszystkim należy spojrzeć na następujące aspekty:

  • budowa hal produkcyjnych i magazynowych, jak również budynków mieszkalnych,
  • dwuteowniki najczęściej mają za zadanie podpieranie mostów oraz wiaduktów,
  • konstrukcje wspierające, nośne oraz wszelkiego rodzaju infrastruktura drogowa.

Na stronie internetowej jednego z czołowych dostawców stali można  błyskawicznie skonfigurować produkt do indywidualnego projektu – dwuteowniki HEB z moris.eu to idealne rozwiązanie pod względem jakości wykonania, ceny, fachowej wiedzy specjalistów oraz elastycznych form dostawy.

Dostawa dwuteowników HEB

Cena dwuteowników HEB zależy od wielu czynników, takich jak technologia produkcji, wymiary i warunki dostawy. Dlatego warto szukać dostawcy, który oferuje korzystne warunki zakupu i wygodną formę zamówień online. Dzięki platformom e-commerce można szybko i łatwo kupić potrzebne produkty, a przy dłuższej współpracy liczyć na dodatkowe rabaty i darmowy transport.

Praktycznie dzień po dniu dostępne są standardowe wyroby, które można konfigurować na wiele sposobów, jak na przykład dwuteowniki HEB 140. Waga tych produktów, ilość oraz długość nieznacznie wpływa na czas transportu. Czołowe hurtownie stali zapewniają szybkie i elastyczne dostawy nawet w jeden dzień po złożeniu zamówienia. Warto postawić na pewne rozwiązania!