Nieodłącznym elementem edukacyjnych kampanii ekologicznych jest ekogadżet czyli drobny upominek, który ma za zadanie wzmocnić jej przekaz. Warto pomyśleć o naprawdę wartościowych ekogadżetach, bowiem większość oferowanych produktów z ekologią ma niewiele wspólnego.

ZOBACZ OFERTĘ EKOGADŻETÓW ABRYS

Długopisy wykonane z kartonu, usypiacze do komputera, ładowarki solarne, torby materiałowe, zgniatarki do butelek to popularne ekogadżety. Ich „ekologiczności” ma dowodzić fakt, że zostały wykonane z naturalnych materiałów lub tworzyw pochodzących z recyklingu. Ponadto część z nich może być pomocna w budowaniu ekologicznych postaw. Niestety wiele z tych drobiazgów i urządzeń to klasyczna ekologia pozorna.

Czyż na określenie ekogadżet zasługuje kartonowy długopis z plastikowymi elementami i jednorazowego użytku? A może zgniatarka do butelek, która de facto jest zbędnym urządzeniem? Albo kalkulator w drewnianej obudowie, który nie nadaje się do domowej segregacji? Nawet ładowarka solarna często szybko staje się odpadem, bowiem pochodzi z taniej, masowej produkcji i szybko przestaje działać. Wszystkie wymienione ekogadżety mają co najmniej jedną z czterech wad: są jednorazowe, niepraktyczne, nie nadają się do recyklingu, są ograne. Wiele z nich niestety nie tylko nie wspiera ochrony środowiska, ale wręcz mu szkodzi.

DEE gadżety 750 x 300

Trudno o dobry ekogadżet. Wiemy to zarówno z naszych doświadczeń przy przygotowywaniu kampanii edukacyjnych, jak i z rozmów z samorządami czy firmami. Dobry ekogadżet powinien spełniać rzeczywistą funkcję edukacyjną, faktycznie wzmacniać ekologiczne zachowania, być łatwy do segregacji. Z takimi założeniami Dział Edukacji Ekologicznej Abrys stworzył nietuzinkowe gry planszowe i karciane, które uczą i utrwalają zasady segregacji odpadów. Zarówno „Segregator” , jak i „Komplecik”, a także „Efekt domina” to autorskie, oryginalne koncepcje opracowane przez pasjonatów środowiska. To bardzo profesjonalna produkcja, starannie wykonana, w której nawet odpady wyglądają czarująco.  Taki produkt to dopiero prawdziwy ekogadżet, który nie tylko nie stanie się odpadem, ale będzie wartościowym narzędziem ekoedukacji!

W pogoni za nowościami często zapominamy o wartościowych tradycyjnych narzędziach, które również mogą być „mądrym” ekogadzetem, szczególnie dla dzieci. Nic tak nie uwrażliwi młodego pokolenia na problemy odpadów i smogu, jak fascynująca bajka lub zabawny komiks. „Dymski i Dymony” to już abrysowa klasyka, ale ostatnio pojawiły się też nowości takie jak bajki pt. „Tylko ptaki w powietrzu” oraz „Leśne porządki”.

Zadbajmy o to, aby wybierane przez nas  ekogadżety były rzeczywiście ekoLOGICZNE.

ZOBACZ OFERTĘ EKOGADŻETÓW ABRYS