Korzystanie z pieców na ekogroszek to bardzo skuteczny i wygodny sposób na ogrzanie domu. Wystarczy wsypać paliwo do podajnika i dokonać odpowiednich ustawień kotła, aby cieszyć się komfortową temperaturą w domu.

Poza tym to ekologiczne paliwo, które ma dużą przewagę nad węglem. Jednak osoby, które się na nie decydują, nie zawsze wiedzą, ile będą go potrzebować, by starczyło go na cały sezon grzewczy. O czym warto pamiętać, przygotowując się do sezonu grzewczego? Jakie jest średnie dzienne zużycie ekogroszku? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zamówisz ekogroszek.

Co musisz wiedzieć, zanim zamówisz ekogroszek

Ekogroszek to nic innego jak węgiel o niższej granulacji i wysokiej wartości opałowej, który sprzedawany jest zwykle w opakowaniach o masie 25 kg. Produkty są łatwo dostępne w wielu sklepach, także w Internecie. Jednak czy wiesz, ile go kupić, by zapewnić sobie i pozostałym domownikom ciepło przez całą zimę?

Czy rodzaj ekogroszku ma wpływ na efektywność grzewczą

Wysokiej jakości ekogroszek powinien być odsiarczony i odkamieniony. Niska zawartość zanieczyszczeń, w tym zawartość popiołu, a także, brak spieku zdecydowanie przekłada się na jego jakość i sprawia, że wartość opałowa jest dużo wyższa. Taki gatunek tego paliwa cechuje się wyższą kalorycznością, co bezpośrednio przekłada się na efektywność grzewczą. Jeśli zależy Ci zatem na utrzymaniu ciepła przez dłuższy czas, bez częstego dosypywania paliwa do pieca, wybieraj ekogroszek najlepszego gatunku.

Pamiętaj, że na jakość tego paliwa duży wpływ ma poziom jego wilgotności. Im wyższa, tym gorzej się pali. Poza tym wilgotne paliwo może negatywnie wpływa na pracę samego kotła, może prowadzić do jego uszkodzenia lub pogorszenia wydajności. Najlepiej, aby poziom wilgotności, jaką zawiera groszek, nie przekraczał 10%. Pamiętaj o tym także po zakupie. Przechowuj go w odpowiednich warunkach. Pomieszczenie powinno być suche i przewiewne.

Jak oszacować zużycie ekogroszku

Do oszacowania zużycia ekogroszku należy poczynić pewne założenia. Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 potrzeba około 3-5 ton ekogroszku. Faktyczne zużycie zależy jednak od wielu czynników. Między innymi od stopnia docieplenia budynku, ale także od indywidualnych preferencji mieszkańców. Przy utrzymaniu optymalnej temperatury na poziomie 21 stopni Celsjusza zużycie będzie niższe, ale wystarczy podnieść tę temperaturę o 2-3 stopnie, by zwiększyć jego zużycie nawet o 20%. Na faktyczne zużycie tego opału, wpływ ma także sprawność kotła i jakość samego paliwa. Dlatego, chociaż w Internecie znajdziesz różne kalkulatory, które pozwalają obliczyć zapotrzebowanie Twojego domu w opał, to miej na uwadze, że może ono odbiegać od rzeczywistości.

Mniejsze zużycie osiągniesz, jeśli kupisz ekogroszek o wysokiej kaloryczności (wartości opałowej) – tę wyraża się w megadżulach (MJ) na kilogram. Oznaczenie to znajdziesz na opakowaniach produktów. Im wyższa wartość, tym wyższa kaloryczność. Przyjmuje się, że produkt o wysokiej kaloryczności, klasy premium, to taki, który ma wartość opałową powyżej 24 MJ/kg. Wybierając produkt o wysokiej wartości opałowej, możesz zmniejszyć zużycie o nawet 20-30% w czasie całego sezonu grzewczego.

Gdzie zamówić ekogroszek workowany

Jeśli oszacowałeś już zużycie i wiesz ile ekogroszku potrzebujesz, aby nie brakło Ci go do ogrzania domu w czasie całego sezonu, przyszła pora by go kupić. Możesz go zamówić wygodnie, w sklepie internetowym, bez wychodzenia z domu. Na przykład tutaj: https://allemen.com/ekogroszek.