Marnowanie papieru to jeden z podstawowych problemów pracowników biurowych. Przekłada się on nie tylko na kwestię związaną z ochroną środowiska, lecz również na koszty, jakie ponosimy. Jak ograniczyć marnowanie papieru, dysponując nim rozsądniej?

 

Jakie dokumenty drukować?

Najwięcej papieru marnujemy, drukując dokumenty, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Obecnie większość z nich ma formę elektroniczną, a ich procesowanie odbywa się przy pomocy specjalistycznych programów. Przed wydrukowaniem kolejnej strony, warto zastanowić się, czy aby na pewno będzie nam ona potrzebna? W niektórych przypadkach korzystanie z wersji papierowej jest konieczne, na przykład gdy chcemy komuś coś wytłumaczyć bądź samemu pracujemy nad poważniejszym problemem. Pamiętajmy jednak, że wiele dokumentów z mocy prawa musimy odpowiednio zabezpieczyć, co powoduje, że przybywa nam obowiązków.

Jak archiwizować dokumenty, aby zapewnić ich większą trwałość?

Poszczególne dokumenty należy archiwizować zgodnie z przepisami prawa. Zazwyczaj musimy przechowywać je przez określony czas, zatem ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Tutaj warto posłużyć się trwałymi segregatorami, najlepiej o stosunkowo dużej pojemności. Trwałe segregatory wysokiej jakości to inwestycja na lata, dlatego nie powinniśmy na nich oszczędzać. Możemy pogrupować je tematycznie, na przykład latami czy rodzajem przechowywanej dokumentacji.

Pamiętajmy, aby dla większego bezpieczeństwa poszczególne papiery umieścić w koszulkach foliowych. Segregatory pełnią bardzo ważną rolę w kontekście ochrony dokumentów, lecz również pozwalają dobrze zorganizować miejsce pracy. Jeśli dokumentacja umieszczona jest na naszym biurku, to zalanie jej kawą czy przypadkowe zniszczenie jest tylko kwestią czasu. Niestety, najczęściej dokumenty musimy ponownie wydrukować, co sprawia, że marnujemy jeszcze więcej papieru. Segregatory powinniśmy umieszczać na przeznaczonych do tego półkach, ewentualnie w zamykanych na klucz szafkach, do których nikt niepożądany nie będzie miał dostępu.

Jak nie marnować papieru, czyli efektywny recykling

Domowy recykling to nie tylko segregowanie odpadów, lecz również ponowne wykorzystanie pełnowartościowego papieru. Przyjrzyjmy się zwłaszcza kartkom zadrukowanym z jednej strony – zamiast je wyrzucać, wykorzystajmy je do ponownego zadrukowania. Doskonałym rozwiązaniem jest również sporządzanie notatek na tego typu wydrukach. Dzięki takim prostym praktykom możemy ograniczyć marnowanie papieru nawet o połowę. Skupmy się też na odpowiedzialnym drukowaniu, nie tylko dwustronnym. Czasami możemy dodatkowo podzielić kartkę na pół i zadrukować ją w całości, zmniejszając nieco czcionkę. Powoduje to, że tekst nadal jest widoczny, a my ograniczamy zużycie papieru o połowę. Oczywiście, powyższe triki nie sprawdzą się w każdym przypadku – w ten sposób nie wydrukujemy na przykład oferty handlowej na spotkanie biznesowe czy ważnej faktury, niemniej jednak możemy wykorzystać je w przypadku mniej znaczących dokumentów.