Stacje zlewne ścieków dowożonych typu STZ produkowane są przez firmę ENKO od 30 lat i przeznaczone są do pomiaru ilości i jakości ścieków komunalnych oraz przemysłowych odbieranych taborem asenizacyjnym. Posiadają zabudowę kontenerową lub są przeznaczone do montażu wewnątrz obiektów. Przepustowość praktyczna stacji zlewnej to 6 ÷ 8 samochodów asenizacyjnych na godzinę. 

Stacje zlewne służą do ilościowego pomiaru ścieków poprzez wyposażenie ciągu spustowego w przepływomierz elektromagnetyczny jak również jakościowego pomiaru ścieków poprzez wbudowany moduł pomiarowy z pomiarem pH, temperatury, przewodności oraz opcjonalnie innego wybranego pomiaru fizyko-chemicznego np. ChZT, gęstości czy mętności. Uzupełnieniem dla w/w pomiarów może być także automatyczny układ poboru próbek montowany wewnątrz stacji zlewnej, który pozwala na dostarczanie reprezentatywnych próbek do badań analitycznych. Umożliwia on realizowanie różnych sposobów poboru próby zgodnie z ISO 5667-2/10: proporcjonalnie w funkcji czasu, proporcjonalnie w funkcji przepływu, impulsowo na żądanie. Układ posiada przewód pomiarowy przedmuchiwany przed i po pomiarze oraz pompę próżniowo-ciśnieniową. System rozdziału umożliwia rozlewanie pobieranych prób do 24 pojemników  o pojemności 1l. Wysokiej jakości system chłodzący utrzymuje temperaturę próbek w zakresie 2-5°C.

Stacja zlewna z pompą rozdrabniarką i próbopobierakiem
Ciąg zlewczy z sitem kanałowym

Stacja zlewna ścieków dodatkowo może być wyposażona w urządzenie do separacji ciał stałych zawartych w ściekach komunalnych lub przemysłowych, jak odpadki artykułów higienicznych, części plastikowe, szmaty, korki, odpadki kuchenne. W zależności od rodzaju sita bądź kraty możliwy jest prześwit od 3 do 20mm. Sito wyposażone jest w moduł prasowania skratek. Wysyp z modułu zakończony jest kompaktorem. Sito posiada napęd pchający zainstalowany od strony zasypu z wolnym wysypem do kontenera co pozwala na lepsze odwodnienie skratek. Sito wyposażone jest w górny przelew poprzeczny, awaryjny ponad sitem z sygnalizacją alarmu przelewu i automatycznym wstrzymaniem zrzutu. Nie dopuszcza się przelewu wzdłużnego w komorze sita umożliwiającego przelewanie się skratek do odpływu podczas trwania zrzutu ścieków z samochodu. Hermetyczny zrzut skratek poprzez workownicę z rękawem foliowym następuje wewnątrz kontenera do pojemnika lub opcjonalnie na zewnątrz kontenera. Stację zlewne mogą posiadać także tłokową hydrauliczną prasę do skratek w celu minimalizacji objętości odpadów i maksymalnego ich odwodnienia. Urządzenia takie jak sita czy kraty stosuje się w stacjach zlewnych zlokalizowanych gównie poza terenem oczyszczalni ścieków, gdy zrzut nieczystości następuje bezpośrednio do pompowni czy zbiornika pośredniego. Chroni to przede wszystkim pompy przed zablokowaniem odpadami. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż rozdrabniarki frezowej w stacji zlewnej. Przepustowość ciągu zlewnego z takim urządzeniem wynosi 80-100 m³/h i jest analogiczna jak ciągu zlewnego wyposażonego w sito czy kratę. Co ważne w przypadku stacji zlewnej z rozdrabniarką możliwy jest zrzut ścieków ciśnieniowy czego nie możemy robić przy zabudowanej kracie czy sicie. Rozdrabniacz frezowy jest niewrażliwy na prace na sucho, posiada on monolityczny zespół frezów zamontowanych pionowo podwójnie łożyskowanych. Dla poprawnej pracy istotna jest średnica wału Ø 45 mm dla eliminacji ugięcia wału i zmniejszenia ścieralności. Frezy obracają się z różną prędkością co umożliwia rozdrabnianie odpadów z włókniny, co obecnie jest zmorą dla wielu urządzeń zamontowanych na sieci kanalizacyjnej. Urządzenie radzi sobie też z takimi odpadami jak gruz czy kamienie.

Ciąg z rozdrabniarką
Ciąg z prasą skratek

Stacja umożliwia odbiór ścieków tylko dostawcom zarejestrowanym w systemie. Identyfikacja dostawcy odbywa się poprzez identyfikatory zbliżeniowe po czym poprzez przemysłową klawiaturę zamontowana na elewacji szafy sterowniczej konieczne jest wpisanie konkretnych adresów, z których zostały pobrane ścieki. Stacja zapewnia identyfikację dostawców ścieków oraz identyfikację rodzaju dowożonych ścieków z podziałem na ścieki bytowe, przemysłowe, osady. Dane o odbiorach takie jak ilość i parametry oddanych ścieków oraz data i godzina poszczególnych zrzutów gromadzone są na indywidualnych kontach dostawców na karcie pamięci sterownika stacji. Mogą być one następnie przenoszone do komputera biurowego, gdzie dostarczane w komplecie oprogramowanie biurowe Soda wspomaga obsługę stacji w zakresie przetwarzania danych o dostawcach i dostawach.

Umożliwia ona również tworzenie taryf jakościowych pozwalających na klasyfikację jakościową ścieków w zależności od ich parametrów. Możliwa jest także konfiguracja systemu i drukowanie raportów.  Stację można tak zaprogramować, że automatycznie zamknie zasuwę w przypadku, gdy  przekroczona zostanie wielkość  założonego  kontyngentu  zrzutów lub zostanie przekroczona wartość mierzonego parametru. Stacja zlewna ścieków posiada układ samo płuczący po każdym spuście ścieków. Stacja zlewna jest urządzeniem bezobsługowym a wizualną kontrolę pracy stacji umożliwia zewnętrzny ekran LCD.

System sterowania stacji zlewnej zapewnia:

  • identyfikowanie dostawców-przewoźników, obsługa do 100 tys. dostawców
  • kontrolowanie przyjęcia ścieków, ścieki przyjmowane tylko od upoważnionych dostawców
  • rejestrację danych dostawy (data i godzina zrzutu, ilość i jakość ścieków, nazwa dostawców i producentów),
  • tworzenie taryf jakościowych – klasyfikowania przyjmowanych ścieków w zależności od ich parametrów
  • ustawienie maksymalnego kontyngentu dostaw dla poszczególnych dostawców
  • ustawienie czasu pracy stacji dla poszczególnych dni tygodnia
  • możliwość ustawienia i zmian parametrów stacji, drukowanie raportów dostaw
  • automatyczne zamykanie zasuwy przy przekroczeniu zadanych parametrów jakościowych ścieków
  • zabezpieczenie stacji przed niekontrolowanym spustem ścieków, np. w przypadku przerwy w zasilaniu
  • interfejsy komunikacyjne Modbus, GPRS, Wi-fi
  • drukowanie potwierdzeń dla dostawców po każdej dostawie ścieków

Głównymi elementami stacji zlewnej są:

  • szafa sterującą z systemem sterowania opartym o dedykowany sterownik przemysłowy. Z uwagi na warunki pracy urządzenia nie stosuje się komputerów z systemami operacyjnymi Windows, wyposażona w dotykowy kolorowy ekran LCD, gniazda USB oraz MicroSD do przenoszenia danych i programowania sterownika, port Ethernet, sygnały wyjściowe praca, awaria – styki beznapięciowe, dedykowany interfejs komunikacyjny
  • przepływomierz elektromagnetyczny DN 100 lub 125
  • czytnik do szybkiej identyfikacji dostawców z zastosowaniem kart identyfikacyjnych systemu
  • karty identyfikacyjne dla dostawców
  • drukarka termiczna z obcinaczem papieru
  • klawiatura przemysłowa wykonana ze stali nierdzewnej
  • program SODA wspomagający pracę stacji w zakresie danych dostawców, producentów, dostaw oraz raportowania i konfiguracji.
  • ciąg pomiarowy ze stali nierdzewnej Ø 100 lub 125 składający się z zasuwy nożowej z napędem pneumatycznym lub elektrycznym, rury doprowadzającej ze złączem strażackim STORZ oraz rury odprowadzająca ścieki do kolektora, moduł pomiarowy z filtrem części stałych oraz automatycznym płukaniem wyposażony w dedykowane sondy pomiarowe
  • dedykowane zamiennie urządzenie do separacji skratek: sito, krata lub rozdrabniacz frezowy
  • sprężarka olejowa
  • kontener izolowany termicznie o wymiarach dostosowanych do zamontowanego wyposażenia wykonany z płyt warstwowych typu Sandwich, poszycie zewnętrzne i wewnętrzne stal nierdzewna, wypełnienie pianka PUR, podłoga pokryta blachą aluminiową ryflowaną, ogrzewanie elektryczne z regulowaną temperaturą i wentylacją grawitacyjną i wymuszoną.

Stacje zlewne ENKO spełniają wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 04 sierpnia 2023r. w sprawie warunków wprowadzenia nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Spełniają wszystkie wymogi ekologiczne i nie wymagają strefy ochronnej. Jako producent służymy pomocą w rozwiązywaniu problemów technicznych od momentu projektowania i doboru po montaż i eksploatację oraz przy modernizacji już istniejących stacji zlewnych zarówno naszej produkcji jak i innych producentów. Firma ENKO jako pierwsza wprowadziła także stacje zlewne dedykowane specjalnie dla portów lotniczych dla odbioru ścieków z samolotów oraz dla portów obsługujących jednostki pływające.

ENKO to także producent całej gamy urządzeń do mechanicznego oczyszczania ścieków:

  • kraty: schodkowe, zgrzebłowe, prętowe, hakowe, koszowe, ręczne
  • sita: kanałowe skośne i pionowe, bębnowe z napływem wewnętrznym i zewnętrznym
  • prasy i prasopłuczki skratek, prasopłuczki z bębnowym wirnikiem płuczącym
  • separatory i płuczko-separatory piasku
  • piaskowniki o przepływie poziomym i wirowym mogące być wyposażone w zintegrowane układy napowietrzania, odtłuszczania i płukania piasku
  • płuczki piasku
  • zgarniacze piasku łopatowe i pompowe
  • zintegrowane urządzenia do separacji skratek, piasku i tłuszczy
  • zintegrowane instalacje do odbioru nieczystości z czyszczenia kanalizacji
  • turbiny napowietrzająco – mieszające do zbiorników SBR
  • przenośniki ślimakowe do skratek, piasku, osadu
  • automatyczne układy do poboru próbek
  • przepływomierze elektromagnetyczne
  • przepływomierze radarowe

Każde z urządzeń może być przystosowane do pracy przy ujemnych temperaturach poprzez wbudowane ocieplenie i ogrzewanie oraz może być podpięte pod instalację wentylacyjną. Urządzenia są produkowane ze stali nierdzewnej wg dowolnego gatunku i parametrów określonych przez Zamawiającego. Posiadając własny dział IT jesteśmy też w stanie zaoferować układy sterowania dostosowane do wymogów klienta.

Pełny asortyment urządzeń znajdą Państwo na naszej stronie internetowej enko.pl oraz enko-pomiar.pl

ENKO – producent stacji zlewnych ścieków i osadów dowożonych