Województwo Mazowieckie opracowało złożoną i pionierską w skali Europy koncepcję wdrażania planu gospodarki odpadami i transformacji obecnego systemu na GOZ. Fundusze na ten cel zaplanowano pozyskać z programu LIFE, który jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem głównym projektu jest osiągnięcie zakładanych efektów w Planie gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego i Programie zapobiegania powstawaniu odpadów poprzez zapewnienie odpowiednich warunków do jego wdrożenia uwzględniając unijne, krajowe i regionalne przepisy dotyczące gospodarki odpadami w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym w możliwie jak najszybszym czasie.

W celu pozyskania środków na realizację projektu Województwo Mazowieckie złożyło wniosek aplikacyjny – Concept Note i wraz z utworzonym konsorcjum bierze udział w naborach Programu LIFE z projektem pt.: „Wdrożenie regionalnego planu gospodarki odpadami i programu zapobiegania powstawaniu odpadów dla województwa mazowieckiego” (GO MAZOVIA LIFE PL).

Pierwszy sukces na koncie Mazowsza

Komisja Europejska zaakceptowała złożoną koncepcję, a Województwo Mazowieckie wraz z partnerami projektu otrzymało przepustkę do drugiego etapu ubiegania się o środki i złożenia pełnego wniosku – Full Proposal.

Realizację wszystkich etapów Projektu zaplanowano na okres od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2034 roku, a jego budżet to ponad 18 mln EUR.

Kwota dofinansowania z Programu LIFE wynosić będzie ponad 11 mln EUR. Pozostałe środki planuje się pozyskać ze środków komplementarnych w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych wszystkich beneficjentów projektu.

Jednocześnie Zarząd Województwa Mazowieckiego jest w trakcie opracowania „Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030, który będzie kontynuacją rozwoju Mazowsza ku gospodarce o obiegu zamkniętym zapoczątkowaną w aktualnie obowiązującym Planie gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2024 i szansą dla samorządów, przedsiębiorców oraz oczywiście mieszkańców, aby stale zgodnie z najnowszymi trendami doskonalić gospodarkę odpadami przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska.