Waterloo, Belgia. Podczas targów Bauma 2016 firma Bobcat zaprezentowała w pełni funkcjonalny prototyp nowego elektrycznego modelu E10 – zapewniającego zerową emisję spalin i wyposażonego w napęd elektryczny. Standardowa 1-tonowa minikoparka E10 to jedna z najpopularniejszych maszyn z gamy koparek kompaktowych Bobcat.

Elektryczna mikrokoparka E10 została opracowana we współpracy ze specjalistami w dziedzinie pojazdów elektrycznych w nowym Centrum Innowacji Bobcat w miejscowości Dobříš w Czechach. Ta nowa wersja modelu E10 jest fabrycznie wyposażona w inny, całkowicie elektryczny napęd umożliwiający korzystanie z maszyny w miejscach, gdzie wymagana jest zerowa emisja, np. we wnętrzach i piwnicach. Oprócz zerowej emisji spalin minikoparka elektryczna E10 zapewnia też bardzo niski poziom hałasu w miejscu pracy LpA wynoszący tylko 64 dBA.

Alternatywna wersja napędu zastosowana w elektrycznym modelu E10 składa się z silnika elektrycznego, który może być zasilany akumulatorami litowo-jonowymi lub z sieciowego źródła zasilania o napięciu 400 V za pośrednictwem kabla. Akumulatory zapewniają krótki czas ładowania (całkowite naładowanie trwa niecałą godzinę), a po pełnym naładowaniu umożliwiają pracę przez 2–3 godziny bez konieczności podłączania do sieci elektrycznej. Nowy elektryczny model E10 pozwala na pracę w trakcie ładowania za pośrednictwem kabla sieciowego.

Nowy model E10 wykorzystuje tę samą technologię zapobiegania kołysaniu (ZTS) i posiada takie same wymiary zewnętrzne, jak standardowa koparka E10, a zapewniana przez niego wydajność jest porównywalna albo nawet wyższa. Ponieważ nowa maszyna jest przeznaczona do wymagających prac wyburzeniowych we wnętrzach, wyposażono ją w linie pomocnicze i wydajn układ chłodzenia oleju gwarantujące ciągłą pracę młota hydraulicznego.
Więcej informacji na temat firmy Bobcat i jej produktów znajduje się na stronie www.bobcat.eu