Śmierć rodzica zawsze jest ciężkim przeżyciem, jednak obok szeregu formalności związanych z pochówkiem, należy również dopełnić pozostałe związane ze spadkiem. Nie ma znaczenia czy jesteśmy jedynakami, czy też mamy rodzeństwo – zawsze należy dopełnić szeregu formalności. O jakich mowa – jak przyjąć spadek, odrzucić go, bądź podzielić się z nim innymi spadkobiercami? Sprawdźmy. 

 

  1. Prawo spadkowe Wrocław – spadek bez testamentu
  2. Spadek po rodzicach z testamentem
  3. Stwierdzenie nabycia spadku
  4. Sprawy spadkowe – podziału majątku spadkowego
  5. Jak zrzec się spadku?

Prawo spadkowe Wrocław – spadek bez testamentu

Prawo spadkowe reguluje sytuację w której zmarły rodzic nie pozostawił testamentu. Dział spadku przestawia się w ten sposób, że w pierwszej kolejności spadek nabywają dzieci denata, bądź dziecko. Jeśli w chwili śmierci był w związku małżeńskim, wówczas część spadku należy się również wdowie/wdowcu. Przepisy w zakresie prawa spadkowego nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do wysokości należnej części majątku. Małżonek dziedziczy nie mniej niż 1/4 jego całości. Pozostałą częścią dzielą się dzieci – co istotne – w równych częściach. A co w przypadku, kiedy dziecko (lub któreś z dzieci) zmarło przed otworzeniem spadku? Wówczas jego część przechodzi na dalszych zstępnych. W praktyce mowa o wnukach i prawnukach.

Dzieci w spadku bez testamentu:

  • dziedziczą spadek w równych częściach,
  • dziedziczą niezależnie od tego czy urodziły się w małżeństwie czy też poza nim,
  • dziedziczą bez względu na to czy są dzieckiem biologicznym czy adoptowanym,
  • nie dziedziczą go, jeśli zostały wydziedziczone,
  • nie dziedziczą go, w przypadku odrzucenia spadku lub zrzekły się dziedziczenia,
  • nie dziedziczą go, jeśli uznano je za niegodne dziedziczenia.

Spadek po rodzicach z testamentem

Co w przypadku, gdy rodzic przed śmiercią zdążył spisać testament? Warto mieć na uwadze to, że według polskiego prawa spadkowego w takiej sytuacji następuje zmiana kolejności dziedziczenia spadku. W pierwszej kolejności dziedziczą osoby, które zostały wskazane w sporządzonym dokumencie.

Bardzo istotne jest to, że dziedziczenie ustawowe nie jest wykluczane, nawet jeśli został sporządzony testament. W takim wypadku w grę wchodzi instytucja zachowku, z którą należy się dobrze zaznajomić, aby jeszcze lepiej znać swoje prawa i obowiązki. W praktyce mowa o określonej kwocie pieniężnej należącej się spadkobiercy ustawowemu, który został pokrzywdzony poprzez zapisy widniejące w testamencie.

Należy pamiętać o tym, że może on domagać się zachowku. W przypadku dziedziczenia ustawowego, jego wysokość to połowa części spadku, która na niego przypada. Co ważne, jeśli jest on całkowicie i trwale niezdolny do pracy lub jest osobą małoletnią, można wnioskować o większą część spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku

Aby odziedziczyć spadek po rodzicach, niezbędne jest dopełnienie wszelkich formalności. Ma to na celu udowodnienie, że posiada się pełne prawo do ubiegania się o niego ubiegać. To z kolei uprawnia spadkobiercę m.in. do sprzedaży samochodu, pobrania pieniędzy z rachunku bankowego czy też wpisania się do księgi wieczystej nieruchomości, która należała wcześniej do rodziców.

W pierwszej kolejności należy wziąć udział w postępowaniu spadkowym, które dotyczy stwierdzenia nabycia spadku. Bez tego nie można potwierdzić dziedziczenia po zmarłych rodzicach. Można również wybrać nieco inną drogę – sporządzić notarialne poświadczenie dziedziczenia. Oba dokumenty mają taką samą moc jeśli chodzi o formalne potwierdzenie nabycia spadku.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że przyjęcie spadku po rodzicach jest dobrowolne. Można go odrzucić, a o tym, jak to zrobić, można przeczytać w dalszej części artykułu.

Sprawy spadkowe – podziału majątku spadkowego

Po stwierdzeniu nabycia spadku kolejny etap, to jego dział. Jeśli doszło do śmierci rodziców, wówczas masa spadkowa jest dzielona pomiędzy rodzeństwo – dzieci zmarłych. Do działu spadku dochodzi poprzez umowę o dział spadku przed notariuszem, bądź też postępowanie o dział spadku na drodze sądowej. Pierwszy z nich jest możliwy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wszyscy spadkobiercy akceptują projekt – są co do niego zgodni.

Obowiązkiem spadkobiercy, bez względu na to, na którą z opcji się zdecydował będzie opracowanie projektu podziału spadku.

Czy jedno dziecko (jeśli jest ich więcej) może dziedziczyć całość majątku – na przykład gospodarstwo rolne, albo dom, mieszkanie etc.? Tak, jest możliwe, niemniej tylko i wyłącznie wówczas, gdy spłaci pozostałych spadkobierców. Aby procedury szły sprawnie, warto jest porozumieć się ze swoim rodzeństwem. W przeciwnym razie, w razie odmiennych zdań, wszystkie sporne kwestie będzie musiał rozstrzygać sąd.

Jak zrzec się spadku?

Bez względu na to, czy mowa o sytuacji w której jest testament czy też nie, zawsze możemy zrzec się spadku po zmarłej osobie. Prawo do odrzucenia spadku przysługuje, ale aby się tak stało, należy dopełnić pewnych formalności. Konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia przed notariuszem. Mamy na to 6 miesięcy od dowiedzenia się o otwarciu spadku – słowem – śmierci spadkodawcy. Oświadczenie można składać ustnie lub na piśmie (z podpisem urzędowo poświadczonym). Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia koniecznie musi być w formie pisemnej – również ze wcześniej wspomnianym podpisem. Oświadczenie o odrzuceniu spadku nie może być złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Nie można go również odwołać.

Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony: https://zachowek.biz.pl/.