Pewnie wiele razy słyszałeś już o armaturze przemysłowej, ale co to tak naprawdę jest? Niewątpliwie warto przyswoić sobie ten termin nieco lepiej. Zatem, armatura przemysłowa to instalacja oraz mnóstwo innych elementów, dzięki którym możliwe jest transportowanie mediów roboczych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Przepływ w rurociągu musi przebiegać w szybkim tempie, bez żadnych komplikacji i awarii. Dlatego każda poszczególna część jest odpowiedzialna za inną czynność. Chcesz poznać więcej szczegółów? W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje, zastosowania, cechy oraz wiele innych ciekawych rzeczy związanych z armaturą przemysłową. Sprawdź sam!

Armatura przemysłowa – co to takiego?

Armatura przemysłowa przeznaczona jest przede wszystkim do konstrukcji oraz użytku instalacji. Zwłaszcza w tych gałęziach przemysłu, gdzie odbywa się transport czynników roboczych w stałej, gazowej i ciekłej postaci. Są to artykuły przemysłowe, które znajdują zastosowanie tam, gdzie ciśnienie sięga nawet do kilkudziesięciu barów. Armaturę przemysłową stosuje się jako osłonę zaporową, ale też jako regulację pracy wszelkich urządzeń.

Zastosowanie armatury przemysłowej

Armatura przemysłowa jest niezbędna tam, gdzie w pracy wykorzystywane są urządzenia pod wyższym ciśnieniem oraz gdzie stosuje się instalacje do przesyłu mediów w różnej temperaturze. Przesył mediów roboczych odbywa się na zewnątrz, wewnątrz zakładu przemysłowego, jak i też często pod ziemią. Co ważne, wszystkie elementy instalacji muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne. Bez armatury przemysłowej nie mogłoby funkcjonować wiele dziedzin przemysłu, m.in. takich jak przemysł:

  • wodny i kanalizacyjny,
  • klimatyzacyjny i ciepłowniczy,
  • energetyczny,
  • rafineryjny,
  • chemiczny,
  • spożywczy.

 

 Armatura przemysłowa – właściwości

Główną cechą charakterystyczną armatury przemysłowej jest jej wysoka wytrzymałość na wszelkie warunki, które panują w środowisku. W związku z czym, jest ona zwykle wysokociśnieniowa i odporna na kwas. Armatura przemysłowa to niezbędnik tam, gdzie buduje się ciągi technologiczne, które składają się głównie z węży oraz rur – dzięki nim możliwy jest transport gazów, produktów stałych, czy też wielu rodzajów cieczy. To właśnie ten typ armatury łączy poszczególne elementy rurociągu, kontroluje oraz reguluje przesył.

Elementy armatury przemysłowej muszą sobie poradzić często w bardzo niesprzyjających warunkach, dlatego kluczowa jest ich jakość, która musi być na jak najwyższym poziomie. Muszą one być w pełni dostosowane do pracy z takimi mediami jak: woda, różnego rodzaju gazy, oleje, kwasy, kleje, czy też zawiesiny. Wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej, węglowej oraz mosiądzu. Często posiadają też uszczelnienia.

 

Skład armatury przemysłowej

W skład armatury przemysłowej wchodzi wiele elementów, dzięki którym możliwy jest prawidłowy przebieg instalacji, która transportuje medium. Do tych najważniejszych zalicza się: zawory, zasuwy, przepustnice oraz przyłącza.

 

Zawory

Wiele z nich ma uniwersalny charakter, dlatego wykorzystuje się je w instalacjach o przeróżnych temperaturach i ciśnieniach. Wyjątek stanowią tylko urządzenia, które przesyłają materiały sypkie oraz klejące. To właśnie zawory regulują przepływ medium. Do najbardziej popularnych zaworów należą:

 

  • zawory regulujące – regulują pracę systemu instalacji, kontrolując ciśnienie oraz ilość cieczy,
  • zawory zaporowe – odcinają przepływ mediów,
  • zawory zwrotne – zapobiegają cofaniu się medium,
  • zawory pneumatyczne – uszczelniają instalacje.

 

Zasuwy

W sytuacji, gdy parametry mediów, które przepływają, nie są prawidłowe (złe ciśnienie lub temperatura) odcinają dopływ mediów do instalacji. Dzięki całkowitemu odcięciu przepływu możliwe jest szybkie usprawnienie instalacji.

 

Przepustnice

W skład armatury przemysłowej wchodzi również wiele rodzajów przepustnic. Montuje się je głównie na poziomych, pionowych lub skośnych instalacjach. Przepustnice umożliwiają nam kontrolowanie przepływu mediów, a jeśli zajdzie taka potrzeba, to odcinają całkowicie ich przepływ.

 

Przyłącza

Stanowią one dodatek do armatury. Są odpowiedzialne za uszczelnienie całej instalacji. Wyróżniamy przyłącza kołnierze, gwintowe (te najczęściej stosowane), między kołnierzowe i zgrzewne (rzadko wykorzystywane).

 

Podsumowanie

Jak już wiesz, armatura przemysłowa w wielu dziedzinach przemysłu jest konieczna, aby wszystko prawidłowo funkcjonowało. Kluczowa jest jakość elementów armatury, która musi być jak najwyższa. Dlatego warto postawić na sprawdzoną, cieszącą się zaufaniem klientów, wyróżniającą się wieloletnim doświadczeniem i najwyższą jakością produktów firmę. Bezawaryjność i sprawność to niewątpliwie jest to, na czym nam najbardziej zależy!