Wspólnoty mieszkaniowe w Polsce coraz częściej szukają sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania i kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji są coraz częściej pompy ciepła. Doskonałym przykładem jest jedna ze wspólnot mieszkaniowych w Radomiu. Lokatorom coraz trudniej było akceptować wzrastające koszty utrzymania mieszkań. Na szczęście znaleziono na to rozwiązanie. Sposobem na optymalizację kosztów okazał się montaż urządzeń Panasonic.

Małgorzata Kwiatkowska, zarządca opisywanej nieruchomości, opisuje, że na przestrzeni lat pogorszeniu ulegały wyniki finansowe budynku. W dużej mierze związane było to z obszarem ogrzewania oraz kosztami dotyczącymi ciepłej wody.

Mieszkańcom coraz trudniej było zaakceptować wzrost kosztów. W konsekwencji, poszukiwano rozwiązania, które pozwoliłoby na zoptymalizowanie tego obszaru.

Przeszkodą było między innymi to, że budynek posiadał przyłączenie do sieci gazowej i kotła gazowego w innym obiekcie. Podczas analizy sytuacji pojawiło się wiele pomysłów – m.in. montaż paneli fotowoltaicznych oraz inwestycja w pompy ciepła, które będą zaopatrywać mieszkańców w ciepło oraz ciepłą wodę.

Gruntowana analiza

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wykonano dokładną analizę, która pokazała, że po podpięciu wspomnianych pomp ciepła możliwy będzie spadek kosztów ogrzewania o około 40%, a kosztów związanych z ciepłą wodą nawet o 60 – 70% w stosunku do dotychczasowych obciążeń. Mieszkańcy w tej kwestii byli jednomyślni i właśnie to rozwiązanie okazało się „strzałem w dziesiątkę”.

Od 1 września 2023 roku wspólnota jest niezależna od kotłowni, która dotychczas dostarczała do budynku ciepło, a dzięki zastosowaniu pomp ciepła marki Panasonic posiada własny system zapewniający ciepła wodę oraz ogrzewanie w mieszkaniach.

Jak to działa?

“Na podstawie dostarczonego przez zarząd wspólnoty audytu energetycznego dobraliśmy rozwiązanie polegające na montażu trzech pomp ciepła o mocy 16 kW każda. Są to pompy ciepła marki Panasonic model T-CAP” – mówi Tomasz Bińkowski, wykonawca instalacji z firmy Proftechnik, dodając, że urządzenia te pracują w kaskadzie, a ich łączna moc kaskady to 48 kW. Warto dodać, że pompy Panasonic z serii T-CAP mają zwiększoną wydajność – pozwala to na wyprodukowanie ponad 60 kW energii dla opisywanego budynku.

Dwie pompy ciepła, pracujące w kaskadzie, dostarczają energię do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano tutaj dwa zbiorniki o pojemności 500 l każdy. Z kolei wszystkie trzy pompy dostarczają energię dla centralnego ogrzewania. W układzie zainstalowany został bufor o pojemności 500 l.

Dlaczego akurat te urządzenia?

“Pompy ciepła Panasonic serii T-CAP to urządzenia, które charakteryzują się utrzymaniem stałej mocy wyjściowej nawet przy temperaturach spadających do -20 stopni bez konieczności wspomagania grzałką” – mówi Marcin Wernicki – ekspert firmy Panasonic. Efekt ten osiągnięto stosując dwururowy wymiennik ciepła, czyli technologię, która została opatentowana przez firmę Panasonic.

 

Realizacja inwestycji

Opisywana inwestycja składa się z dwóch bliźniaczych budynków. W każdym z nich znajduje się 20 lokali mieszkalnych. Zastosowano tu identyczne rozwiązania dla obydwu obiektów. Mimo rozbudowanego układu hydraulicznego, udało się zyskać kontrolę całego systemu z wykorzystaniem podstawowej automatyki firmy Panasonic – co istotne bez konieczności jej rozbudowy i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Proces realizacji inwestycji nie wpłynął negatywnie na codzienność mieszkańców. Budynki były cały czas użytkowane, zatem na montaż opisywanego rozwiązania wybrano okres wakacyjny. Przeprowadzenie całej inwestycji dla obydwu budynków zajęło około 4 tygodnie. Instalację przygotowano w taki sposób, aby przejście ze starego systemu na nowy było jak najbardziej płynne. Przerwa w dostawie ciepłej wody trwała zaledwie 3 godzin podczas realizacji całej inwestycji.

Wykorzystanie pomp ciepła w technologii T-CAP pozwoliło na pozostawienie dotychczasowego systemu odbioru energii, czyli grzejników, które były już zainstalowane w mieszkaniach. Dzięki temu nie było konieczności ingerencji w lokalach mieszkalnych. Zmieniono system dostarczania energii cieplnej, odłączając oba budynki od dotychczasowego dostawcy energii i zastępując go układem zasilanym przez pompy ciepła.

Wyzwania

Zapewnienie ciągłości dostaw ciepłej wody użytkowej nie było jedynym wyzwaniem tej inwestycji. “Z uwagi na zwartą konstrukcję bloków ciężko było znaleźć odpowiednie pomieszczenia usytuowania jednostek wewnętrznych pomp ciepła, zbiorników i bufora” – wspomina Tomasz Bińkowski z firmy Proftechnik. Podjęto decyzję o rozstawieniu tych urządzeń na dwa pomieszczenia. W jednym z nich znalazły się zbiorniki CWU oraz  falownik od instalacji fotowoltaicznej, natomiast w drugim zlokalizowano jednostki wewnętrzne pomp ciepła wraz z buforem.

“W ramach tej inwestycji musieliśmy skoordynować działania kilku ekip i podwykonawców. Jednym z wyzwań był chociażby demontaż anten satelitarnych na potrzebę uzyskania miejsca dla instalacji fotowoltaicznej i założenie anten zbiorczych. Kolejną sprawą było przygotowanie instalacji elektrycznej zarówno dla instalacji fotowoltaicznej, jak i dla pomp ciepła” – dodaje Tomasz Bińkowski, podkreślając, że w celu zrealizowania inwestycji wymieniono rozdzielnię oraz zasilanie i zgłoszono zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Efekty

Na pierwsze efekty ekonomiczne nie trzeba było długo czekać. Mieszkańcy otrzymali niższe rachunki w zasadzie tuż po uruchomieniu nowego systemu. Po dwutygodniowej analizie zarządca był w stanie obniżyć koszty dotyczące zużycia ciepłej wody i ogrzewania. “Dzięki zdalnemu podłączeniu do pomp jesteśmy w stanie monitorować cyrkulację wody i przepływu” – mówi Małgorzata Kwiatkowska, zarządca nieruchomości, dodając, że kolejna prognozowana obniżka zarówno na kosztach zużycia ciepłej wody, jak i ogrzewania oscyluje wokół 20%.

Wszystkie pompy objęte są zdalnym monitoringiem, dzięki systemowi Service Cloud od Panasonic. Takie rozwiązanie pozwala na zdalne ustawianie parametrów urządzeń.

“Klient decydując się na wykonanie instalacji przez PRO Partnera Panasonic dostaje 5 lat pełnej gwarancji na urządzenie. Jest to 5 lat, zarówno na wszystkie elementy Panasonica w instalacji, jak i na sprężarki. Oddając naszym klientom do użytku urządzenia firmy Panasonic wiemy, że będą one pracowały długie lata bezawaryjnie” – mówi Tomasz Bińkowski i dodaje, że dokonując jedynie corocznego przeglądu można być pewnym, że pompy Panasonic będą pracowały długie lata należycie.