O tym jak zmieniły się na przestrzeni lat potrzeby w obszarze zarządzania gospodarką odpadami oraz o rozwiązaniach, które ułatwiają realizację w nowoczesny i w dużej mierze zautomatyzowany sposób zadań samorządów oraz innych podmiotów funkcjonujących w „branży odpadowej”, o tym „jak zapomnieć o BDO” oraz o przyszłości branży odpadowej rozmawiamy z Mateuszem Gawin, który wraz z Łukaszem Kamińskim jest inicjatorem powstania rozwiązania Waste24.

Jak w Pana opinii na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się potrzeby samorządów i firm z branży komunalnej w zakresie zarządzania gospodarką odpadami?

Mateusz Gawin: Potrzeby te znacznie wzrosły i nieprzerwanie rosną dalej. Co istotne, rośnie też poziom świadomości ekologicznej oraz sama świadomość coraz bardziej restrykcyjnych regulacji dotyczących gospodarki odpadami. Obecnie, aby sprostać rzeczywistości, oprócz zwykłej segregacji odpadów, samorządy i firmy z branży komunalnej muszą wdrażać innowacyjne technologie i strategie zarządzania odpadami, takie jak dokumentacja źródła, czy kontrola i odzysk w celu ograniczenia ilości produkowanych odpadów.

Coraz więcej samorządów i firm z branży komunalnej inwestuje w nowe technologie, które pomagają w zarządzaniu i utylizacji odpadów, dzięki czemu na rynku obserwujemy co raz więcej ciekawych rozwiązań łączących IT z „zielonym sektorem”. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby Waste24.net – pierwsze w Polsce oprogramowanie dla firm komunalnych działające w modelu SaaS.

Dla kogo przeznaczone jest Państwa rozwiązanie?

Naszym „Core Business” było skupienie się na firmach z branży usług komunalnych. Zależało nam na tym aby dostarczyć im dedykowane narzędzia w tym CRM i aplikacje mobilne zbudowane pod potrzeby rynku odpadowego. Dodatkowo oferujemy nowy kanał zamówień, gdyż do naszej grupy należy również znany e-market www.smieci.eu.

W ostatnich miesiącach jednak do grona naszych klientów dołącza coraz więcej samorządów. Wszystko za sprawą naszego rozwiązania dzięki któremu możemy mówić o „inteligentnych kontenerach na odpady”. Wraz z połączeniem technologii  blockchain, rozwiązanie to wnosi ogromną wartość do nurtu proekologicznego oraz idei inteligentnych miast przyszłości.

Czym jest Waste24.net i jakie obszary obejmuje?

To zbiór narzędzi takich jak CRM, Aplikacje mobilne dla kierowców firmy oraz pracowników terenowych, ponadto budujemy własne technologie IoT, które pozwalają zarządzać procesami w firmach odpadowych, od zlecania dyspozycji po monitorowanie firmowego asortymentu.

Z Pomocą Waste24 możemy w prosty sposób planować skomplikowane harmonogramy pracy kierowców przekazując im zlecenia na ich urządzenia mobilne, utrzymując z nimi stały kontakt i obserwując ich pracę oraz kontrolować rotację naszego asortymentu – głównie kontenerów na odpady, pojemników, kabin itd. W połączeniu z naszymi inteligentnymi czujnikami, możemy kontrolować także zapełnienie kontenerów i innych pojemników na odpady oraz  automatycznie tworzyć polecenia dla kierowców, których zadaniem jest podjazd i opróżnienie zapełnionych pojemników.

Dostarczamy także niezbędne narzędzie do inwentaryzacji w postaci aplikacji pozwalającej pracownikom terenowym z pomocą modułów gps, aparatu i oceny stanu, tworzyć  raporty stanów asortymentu. Jest to istotne  także wśród samorządów względem lokacji pojemników czy szamb  u mieszkańców.

Dzięki Waste24.net spada ilość reklamacji i wzrasta poziom obsługi. Zlecenia nie giną w natłoku spraw, którym każdego dnia trzeba poświęcić uwagę.

A co z kwestią obsługi BDO? Czy Państwa rozwiązanie współpracuje w jakiś sposób z BDO?

W tym przypadku nawet pozwalamy zapomnieć na moment o BDO z uwagi na to, że system po  połączeniu z API BDO, automatycznie tworzy karty ewidencji na poziomie samego zlecania dyspozycji do klienta pobierając przy tym niezbędne dane z GUS – tak, aby oszczędzić dyspozytorom w firmie odpadowej jak najwięcej czasu.

Posłużę się przykładem, gdzie w przypadku zaplanowanego harmonogramu możemy jednym kliknięciem zlecić kierowcom 500 kursów, a dla każdego z nich karta tworzy się automatycznie, realnie jest to oszczędność dosłownie kilku dni pracy człowieka nad samym wprowadzaniem kart BDO do systemu.

Jakimi procesami zarządza rozwiązanie Waste24.net?

Wiemy jak ważny w firmach odpadowych jest asortyment (z uwagi na jego wartość) stanowiący majątek firmy dlatego mocno skupiamy się na możliwości jego monitoringu i rotacji, aby mieć rzeczywisty podgląd jego aktualnego rozmieszczenia. Niemniej istotna jest inwentaryzacja. Nasze rozwiązanie umożliwia chociażby wykonywanie zdjęć dzięki, którym możliwa jest ocena stanu oraz weryfikacja procentu strat i zniszczeń.

Praca w terenie nie należy do najłatwiejszych. Odpowiada za to przede wszystkim klimat, który na naszym równoleżniku nie należy do najprzyjemniejszych. Prowadzenie spisu z natury w formie tradycyjnej jest utrudnione przez opady atmosferyczne i wiatr, które potrafią utrudnić prowadzenie notatek. Dlatego też stworzyliśmy aplikację „Inwentaryzator”, która działa niezależnie od pogody i potrafi automatycznie zamienić współrzędne geograficzne na adres nieruchomości. Efektem działania oprogramowania jest wirtualna mapa asortymentu występującego na danym obszarze. Jak już wspomniałem, każdy wpis w wirtualnym rejestrze inwentaryzacji można wzbogacić o zdjęcie i własny komentarz.

To co nas odróżnia na rynku, to także Web 3.0 w tym technologia blockchain zintegrowana z naszymi inteligentnymi czujnikami, gdzie stan zapełnienia kontenera i raport jego opróżnień można sprawdzić w zdecentralizowanej bazie. Jest to niezwykle istotne w przypadku umów z samorządami ponieważ gwarantuje wierzytelność.

Waste24.net to tzw. Rozwiązanie webowe – jaka jest przewaga takiego rozwiązania nad tradycyjną aplikacją desktopową?

Rozwiązanie webowe w formie SaaS to znacząca redukcja kosztów. Przede wszystkim unikamy problemu z kompatybilnością aplikacji desktopowej z urządzeniami i systemami operacyjnymi w firmie. Posiadając rozwiązanie webowe wystarczy, że mamy zainstalowaną przeglądarkę internetową na dowolnym komputerze/urządzeniu z jakimkolwiek systemem operacyjnym. Co więcej, nie musimy tworzyć sieci wewnętrznej w firmie i opłacać z tego tytułu specjalistów którzy muszą ją utrzymać.

W naszym przypadku klienci najbardziej sobie chwalą możliwość pracy zdalnej. Gdy stanowisko na to pozwala, obowiązki można wypełniać bez konieczności dostępu do podłączonego w firmie komputera, a z własnego domu.

Co z kwestią bezpieczeństwa danych w tego rodzaju rozwiązaniu?

Klienci nasi mają dostęp do sprawdzonych technologii szyfrowania, autoryzacji i kontroli dostępu w celu nadawania konkretnym pracownikom określonych uprawnień. Zapewnia to prywatność i ochronę danych wewnątrz samej firmy. Swoje dane można eksportować na życzenie, ale mimo to zapewniamy bardzo częste kopie danych. Wprowadzamy cykliczne aktualizacje, a sam system wyposażony jest w funkcje monitorowania i kontroli, aby upewnić się, że dane są chronione.

W jakim kierunku w Pana opinii będą ewoluowały rozwiązania w zakresie zarządzania gospodarką odpadową w przyszłości?

Przyszłość nadal potrzebuje ograniczania ilości odpadów. Pojawia się wiele projektów, które wykorzystują konkretny odpad do wtórnego zastosowania co osobiście bardzo mi się podoba, lecz do tego  jest potrzebna zaawansowana optymalizacja gospodarki odpadami po to, aby poprawić  efektywność w tym sam recykling. Do tego jest jeszcze długa droga, którą staramy się mocno skracać. Ważne do tego jest pobudzenie świadomości ekologicznej wśród konsumentów a technologia jest do tego najlepszym przekaźnikiem. Weźmy na przykład budowanie świadomości o generowanym śladzie węglowym… takich sposobów na zwiększenie świadomości ekologicznej przyszłość przyniesie z pewnością więcej.


O Waste24.net

Waste24.net to system, które jest rozwijany nieprzerwanie od niemal 2015 r. Od momentu pojawienia się pierwszej wersji ewoluował on w rolę pierwszego w Polsce systemu SaaS dla branży odpadowej. Dziś z oprogramowania korzysta wielu przedstawicieli branży i z każdym miesiącem powiększa on grono swoich użytkowników. Waste24.net działa online i nie wymaga inwestowania w istniejącą infrastrukturę komputerową. Z aplikacji Webowej można skorzystać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu. Rozwiązanie o którym mowa składa się z kilku modułów, które odpowiadają za następujące obszary działalności przedsiębiorstwa komunalnego: Wynajmy kontenerów na odpady, ogrodzeń i toalet; Inwentaryzacje; Obsługa stałych klientów; Rozliczenia z kontrahentami; Delegowanie poleceń.

Więcej na temat Waste24.net oraz możliwość zamówienia wersji demonstracyjnej na stronie: https://waste24.net/