Macpresse Europe S.r.l przedstawiło nareszcie wyniki lat ciężkiej pracy. Prasa belująca z serii /2 została po raz pierwszy zaprezentowana podczas światowych targów technologii z zakresu ochrony środowiska IFAT 2016.

Kiedy w 2001 roku wprowadziliśmy nową linię belownic MAC/1 przeznaczonych do prasowania odpadów, mieliśmy pewność co do ich niezawodności, wytrzymałości i prostoty. Z biegiem lat dumnie obserwowaliśmy wzrost satysfakcji i zaufania klientów, którzy wybierali nasze prasy. Ich potrzeby oraz rady, jak również sugestie naszych międzynarodowych dealerów zachęcały nas dorozwoju naszych maszyn i poszerzania oferty. Zainwestowaliśmy w prace badawczo – rozwojowe i wprowadziliśmy rozwiązania, które sprostały wymaganiom sektora, który w okresie ostatnich 15 lat znacząco się rozwinął.
Dziś możemy wreszcie przedstawić wyniki lat ciężkiej pracy. Została po raz pierwszy zaprezentowana podczas światowych targów technologii z zakresu ochrony środowiska IFAT 2016.
Nowa seria belownic MAC/2 jest jeszcze bardziej wydajna, jeszcze bardziej wszechstronna.
Seria wielozadaniowych pras belujących
Cechą, która wyróżnia nową serię jest jej uniwersalność.
Wystarczy wymienić ostrza by używać jednej maszyny do belowania różnego rodzaju materiałów: plastiku, papieru, biomasy, czy paliwa alternatywnego (RDF).
Takie rozwiązanie umożliwia optymalizację procesu belowania i czyni nową serię belownic idealną do przetwarzania różnych rodzajów odpadów.
Ostrza zastosowane w nowej serii belownic zapewniają:
  • zoptymalizowany proces skrawania nadmiaru materiału w leju zasypowym prasy oraz
  • wysoką odporność na ścieranie (wykonane z hartowanej stali).
Jeszcze lepsze osiągi w odniesieniu do wydajności i optymalizacji kosztów
Nowa seria została zaprojektowana, aby umożliwićobniżenie kosztów eksploatacji:
1. Optymalizacja objętości, niższe koszty transportu i magazynowania
Oprócz uniwersalności seria MAC/2 posiada inny wielki atut: możliwość optymalizacji przetwarzania dużych ilości (objętości) materiałów. To dla nas nic nowego.
Zawsze celowaliśmy w rozwiązania umożliwiające produkcję beli w jak najbardziej użytecznych rozmiarach, gwarantujących najlepsze wykorzystanie przestrzeni, środkach transportu (np. samochody ciężarowe), zmniejszając tym samym koszty transportu i magazynowania.
Nowa seria została zaprojektowana by spotęgować tę cechę.
Prasy serii MAC/2 są wyposażone w kanał typu XL: przedłużony kanał (+1,5 m) pozwala na uzyskanie bardziej zagęszczonych bel.
2. Szybsza, łatwiejsza i bezpieczniejsza obsługa i serwis
Podczas fazy projektowania, głęboko skoncentrowaliśmy się na procesie konserwacji maszyn, czyniąc ją jeszcze prostszą i bezpieczniejszą dla użytkowników.
– krótki czas montażu/demontażu podzespołów oraz czynności serwisowych
Usprawniliśmy proces montażu i demontażu poprzez zminimalizowanie czasu niezbędnego na prowadzenie czynności obsługowych i poprawę połączenia korpusu belownicy z kanałem.
– więcej bezpieczeństwa na każdym kroku
Rama została przeprojektowana w celu usunięcia wszystkich 90⁰ krawędzi.
– ulepszony system wiązania zapewniający szybszą wymianę drutu wiążącego, udoskonalony układ chłodzenia oraz izolacji akustycznej
– łatwa wymiana płyt trudnościeralnych (HARDOX)
Płyty zostały podzielone na mniejsze elementy, umożliwiające wymianę tylko zużytych fragmentów. Są one przykręcone do kanału i komory prasowania, zabezpieczając prasę przed wycieraniem i korozją.
– udoskonalony układ hydrauliczny wraz z systemem filtracji
Centralny układ hydrauliczny wyposażono w udoskonalone zawory i powiększono przestrzeń pomiędzy poszczególnymi komponentami układu. Dodatkowo usprawniono proces wymiany filtra hydraulicznego, który przebiega obecnie prościej i szybciej.
3. Wszechstronny system wiążący i skrócenie czasu wiązania
Nowe belownice są wyposażone w nowy elektromechaniczny system wiązania drutu, który umożliwia wiązanie beli zarówno drutem plastikowym, jak i stalowym, a cykl wiązania został przyspieszony o 50%.
Zastosowanie do wiązania beli drutu plastikowego pozwala na oszczędności:
  • 1 kg drutu plastikowego jest droższy od drutu stalowego, ale drut plastikowy jest lżejszy,
  • koszt spalania zbelowanych odpadów jest mniejszy, drut plastikowy nie musi być usunięty z beli przed jej spaleniem,
  • zwoje drutu plastikowego zajmują mniej miejsca, a zmiana drutu jest szybsza niż stalowego,
  • drut plastikowy nie koroduje i może być trzymany na zewnątrz budynku przez długi czas,
  • drut plastikowy ma wyższą wytrzymałość na rozciąganie niż drut stalowy.
4. Obniżone zużycie energii
System cięcia materiału w zasobniku został przeprojektowany w celu zapewnienia większej spójności beli i ograniczenia ilości zużywanej energii. Ponadto zmodernizowany został układ hydrauliczny. Jest to nowy inteligentny system, który dostosowuje parametry pacy do przetwarzanego materiału. Do napędu wykorzystywane są wysokowydajne silniki IE3 pozwalające na redukcję zużywanej energii do 30% w porównaniu do tradycyjnych silników.
5. Obniżone koszty pracy personelu
Nowa seria MAC/2 posiada jeszcze większą wydajność dzięki większej automatyzacji pracy, wymaga również mniejszej liczby personelu do kontroli i konserwacji.