Obecna pora roku i utrzymujące się względnie korzystne warunki pogodowe sprawiają, że w wielu miejscach rozpoczynają się prace porządkowe związane z utrzymaniem terenów zieleni. Niestety wiąże się to często z wykonywaniem cięć, a z uwagi na ograniczone możliwości regeneracji większości drzew w tym czasie – jest to dla nich termin bardzo niekorzystny.

O ile posusz, czyli nieżyjące już fragmenty roślin, można bez obaw usuwać w dowolnych terminach, o tyle ingerencja w żywe tkanki drzew w okresie jesiennym w wielu przypadkach wiąże się z ryzykiem infekcji, rozszerzenia obszaru zgnilizn, pojawienia się podatnych na przemarznięcie pędów, a niekiedy także utraty spływającego do korzeni soku ksylemowego. Należy pamiętać, że dla większości drzew najlepszym okresem na cięcie jest przedwiośnie, zaś termin letni należy traktować jako czas na cięcia sanitarne i kosmetyczne oraz cięcia drzew wykazujących „płacz wiosenny”.

Mechanizmy obronne drzew i ich reakcje na zabiegi

W slangu osób zajmujących się drzewami można nieraz zasłyszeć frazę donoszącą, iż „drzewa można ciąć przez cały rok”. Jest to pewnego rodzaju ignorancja biologii i potrzeb drzew, które różnią się w zależności od gatunku. Co prawda, w przypadku rodzajów wykazujących skuteczną kom...