Na straży jakości wody w Katowicach stoją… sommelierzy wody, zatrudniają ich katowickie wodociągi. I choć wydaje się, że testowanie wody to pestka, to jednak wymaga wielkiego skupienia. Na godzinę przed analizą nie powinno się spożywać posiłków czy używać perfum, by nie zaburzać pracy kubków smakowych i receptorów węchowych. Katowice to drugie miasto na Śląsku, które zatrudnia sommelierów. W 2014 roku pierwszych testerów wody, zatrudniły dąbrowskie wodociągi.

Testerzy wody zatrudnieni w laboratorium katowickich wodociągów oceniają ją pod kątem smaku oraz zapachu. Mikrobiologiczne i fizykochemiczne analizy parametrów to nie jedyny sposób badania jakości wody przez katowickie wodociągi. Woda płynąca z naszych kranów, musi spełniać wyśrubowane normy nie tylko krajowe, ale także unijne.

Specjalne warunki

W pracowni analizy sensorycznej musi być zachowana temperatura 23o C, z tolerancją odchylenia wynoszącą dwa stopnie. Stanowiska, przy których sommellierzy przeprowadzają testy, są oddzielone od siebie boksami, pozbawione okien i wyposażone w oświetlenie, którego parametry określone są w normach. Wszystko po to, by nic ich nie rozpraszało i nie wpływało negatywnie na ich zdolności – mówi Sylwia Morawiecka, analityk Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów S.A.

Bez jedzenia i perfum

Także w pomieszczeniu w którym przeprowadzane jest badanie znajduje się specjalne urządzenie pochłaniające wszystkie niepotrzebne zapachy. Godzinę przed analizą, testerzy wody nie mogą spożywać posiłków, czy używać perfum. To konieczne, by uniknąć niepotrzebnych zaburzeń zapachu i smaku. Testerzy wody potrafią określić, zgodnie z wymaganiami zawartymi w Polskich Normach, podstawowe zapachy (ziemisty, apteczny i stęchły/gnilny,) i smaki ( słodki, słony, gorzki, metaliczny, kwaśny i umami).

Kilkadziesiąt lokalizacji

Łącznie Laboratorium Katowickich Wodociągów przeprowadza około 1 000 oznaczeń miesięcznie. Do pobierania próbek, w uzgodnieniu z sanepidem, wytypowano 52 lokalizacje rozmieszczone w różnych częściach miasta, co daje pełny obraz o jakości wody na terenie całych Katowic. Miasto od kilku lat promuje picie kranówki, a w akcji uczestniczą także m.in. lokale gastronomiczne, które serwują wodę prosto z kranów.

Czytaj więcej

Skomentuj