Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Tokio: protest przeciwko wycince 3 tysięcy drzew

Tokio: protest przeciwko wycince 3 tysięcy drzew
pap/jw
18.09.2023, o godz. 11:29
czas czytania: około 2 minut
0

Dziesiątki demonstrantów utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch przed ministerstwem edukacji Japonii żądając zmiany decyzji o wycince prawie 3 tysięcy drzew w tokijskim parku Jingu Gaien pod budowę drapaczy chmur.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Demonstranci, wielu ubranych w zielone koszulki i trzymających transparenty z napisem “Uratuj Jingu Gaien”, zażądali od resortu edukacji, jedna z jego instytucji jest właścicielem gruntu, wstrzymania wykonania decyzji o wycince drzew.

Drapacze chmur zamiast zieleni

Prace związane z usuwaniem drzew mogą rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu – alarmowali demonstranci.

Gubernator Tokio Yuriko Koike zatwierdziła w lutym plan umożliwiający deweloperowi zbudowanie na tym terenie dwóch 200-metrowych drapaczy chmur i 80-metrowej wieży.

Realizacja tego planu wymaga wycięcia prawie 3 tys. drzew w Jingu Gaien, jednym z historycznych i lubianych terenów zieleni w Tokio. Plan przewiduje także zburzenie i odbudowę historycznego stadionu baseballowego, na którym grał nazywany baseballistą wszech czasów Babe Ruth, oraz zmianę boiska do rugby na boisko ze sztuczną trawą.

Cenne miłorzęby

Stawką jest także przyszłość 150 miłorzębów rosnących wzdłuż stuletniej promenady zbudowanej dla pradziadka cesarza Naruhito. Krytycy i działacze na rzecz ochrony środowiska twierdzą, że miłorzęby będą zagrożone w wyniku jakichkolwiek prac budowlanych prowadzonych tuż obok nich.

– Musiałam po prostu przyjechać i zrobić coś, aby powstrzymać wycinanie drzew, które mogłoby rozpocząć się w tym miesiącu – powiedziała Nahoko Shirakawa, trzymając ręcznie wykonany plakat: “Nie mogę po prostu siedzieć i patrzeć, jak umierają 100-letnie miłorzęby”.

Dziedzictwo kulturowe zagrożone

– Uważamy to za nieodwracalne zniszczenie dziedzictwa kulturowego – powiedziała w piątek na konferencji prasowej Elizabeth Brabec, szefowa Międzynarodowego Komitetu Naukowego ds. Krajobrazu Kulturowego. Brabec zauważyła, że niektóre drzewa mają 50–100 lat. Powiedziała, że dziedzictwo, które reprezentują, nigdy nie da się zastąpić sadzeniem nowych drzew. – To praktycznie niespotykane, aby tak duże miasto, jak Tokio, zajęło część parku miejskiego (…) i przekształciło ją pod zabudowę – dodała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024