Od 1 stycznia sklepy nie mogą oferować już darmowych toreb foliowych podczas zakupów. Publikujemy zestaw najważniejszych informacji i porad na temat nowych przepisów i opłaty recyklingowej za foliówki.

Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w sklepach czy hurtowniach. Wprowadzono za nie opłatę recyklingową. Przedsiębiorcy są zobowiązani doliczać ją do standardowej ceny toreb lub dołączać ją do całkowitego kosztu.

Foliówki. Skąd się wzięły nowe przepisy?

Obowiązek ograniczenia toreb foliowych wynika z przepisów Unii Europejskiej, które zobowiązał się wdrożyć polski rząd. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało odpowiednie przepisy dotyczące opłaty recyklingowej pobieranej za każdą reklamówkę na zakupy.

Ile to będzie kosztować?

Ministerstwo Środowiska ustaliło, że na początek do cen foliówek będzie doliczane 20 gr opłaty recyklingowej. Opłata ta jednak w przyszłości może zostać zwiększona – maksymalnie do 1 zł.

Opłata recyklingowa nie dotyczy cienkich, lekkich torebek (tzw. zrywek) o grubości poniżej 15 mikrometrów służących do pakowania żywości (np. mięsa, owoców, ryb czy warzyw) oraz grubszych toreb o grubości powyżej 50 mikrometrów.

Czy opłata recyklingowa podlega podatkowi VAT?

Tak. Przedsiębiorcy muszą wliczać opłatę recyklingową do podstawy opodatkowania. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Czy cienkie torby na zakupy (tzw. zrywki) mogą być oferowane klientom w każdym przypadku?

Nie. Bardzo lekka torba na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości poniżej 15 mikrometrów) może być bezpłatnie oferowana klientowi wyłącznie w przypadku, gdy jest przeznaczona do pakowania żywności sprzedawanej luzem, jako ich podstawowe opakowanie, co jest związane ze względami higienicznymi.

W darmowe “zrywki” nie można także pakować żywności, która posiada już swoje opakowanie, np. plastikowe pudełko.

Czy torba o grubości 15 mikrometrów podlega opłacie recyklingowej?

Tak. Zwolnione z opłaty recyklingowej są lekkie torby o grubości do 15 mikrometrów, a więc mogą mieć grubość maksymalnie 14 mikrometrów.

Czy torba o grubości 50 mikrometrów podlega opłacie recyklingowej?

Nie. Taka torba jest zwolniona z opłaty recyklingowej.

Co z torebkami strunowymi? Czy takie opakowania również podlegają opłacie?

Tak, jeśli mają grubość od 15 do 50 mikrometrów. Jako torby na zakupy z tworzywa sztucznego rozumiane są zarówno opakowania z uchwytami, jak i bez nich. Worki strunowe mieszczą się w tej definicji.

Czy sprzedając lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego w paczkach zawierających np. 1000 sztuk mam obowiązek pobrać od każdej torby opłatę recyklingową? Torby te nie będą służyć do pakowania nabywanych w moim sklepie produktów.

Nie. Torby podlegają opłacie tylko wtedy, gdy sprzedawca oferuje je klientom do pakowania zakupów.

Kobieta trzymająca torbę plastikową w sklepie

Czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej?

Nie. Opłacie recyklingowej podlegają wyłącznie torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

Czy istnieje obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedanych toreb, pobranych opłat oraz sporządzania sprawozdań dla właściwych organów?

Nie. Ewidencją w tym wypadku są opłaty za sprzedane torby.

Gdzie trafiają pieniądze z opłaty recyklingowej? 

Przychody te trafiają do budżetu państwa. Priorytetem dla wykorzystania tych środków ma być, jak deklarował Mateusz Morawiecki, walka ze smogiem.

Czy pobieranie opłaty recyklingowej za foliówki będzie w jakiś sposób kontrolowane? 

Tak. Stosowne kontrole będzie przeprowadzać inspekcja handlowa.

Czytaj więcej

Skomentuj